| SkivoRo000 a întrebat:

De ce mi se întărește chec-ul? Adică mijlocul e moale dar marginile se întăresc după câteva ore

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa ii pui mai multa grasime, sa bati ouale mai tare si sa nu il tii mult la cuptor la foc mare. Ajuta daca il stropesti cu putina apa cat e in cuptor, asa cum se face la paine sa iasa mai frageda.

| SkivoRo000 explică (pentru AdelinaC):

Il tin la foc mic si bat ouale bine. dar se intareste coaja aia, mijlocul este bun si fraged

| Iote a răspuns:

Adica se usuca, nu se intareste.
Ingredientele nu mai sunt de calitate ca pe vremea mult hulita si daca nu il tii intr-o punga de plastic, de usuca rapid.

| Jukosto a răspuns:

Prea multa faina probabil. Trebuie sa ai aluatul mixat/amestecat bine, si ai grija la temperatura cuptorului. Mai bine mai putin, si sa astepti mai mult, decat mai tare si sa se arda.