| IrisMisaki21 a întrebat:

Hello! Cei care sunteti vegetarieni, ce feluri de mancare mai faceti/consumati? happy (sunt in pana de idei)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| FemeiaPisică a răspuns:

Sunt vegană. De obicei, mănânc diversificat.

Când mănânc în oraş sau cumpăr de la magazin):
-varză călită cu cartofi
-fasole bătută cu lipie
-legume la grătar
-pilaf cu spanac/ciuperci
-orez cu legume mexicane
-ciorbă de fasole/legume
-burger din fasole cu maioneză vegetală
-sniţel de soia cu legume mexicane
-dovlecei sau conopidă pane
-caşcaval vegetal pane
-prăjitură negresă(o ador)
-chifteluţe din legume
-salată de vinete/hummus
-omletă din tofu
-lasagna
-chili
Şi aşa mai departe,,,

Dacă gătesc acasă, îmi fac în general:
-pizza vegană
-paste integrale sau din porumb cu sos
-clătită integrală cu fasole roşie
-orez cu morcovi
-legume sote
-fulgi de porumb cu portocale
-fulgi de ovăz/secară cu iaurt de soia natural/vanilie, mai pun 2 linguri de carob şi îndulcesc cu puţin sirop de agave.
-smoothie din fructe de pădure, kiwi, banane şi seminţe de chia/in.
-mămăligă din mei/mălai normal cu smântână din grăsimi vegetale
-turte dulci cu fulgi de cocos

52 răspunsuri:
| Skippy223 a răspuns:

Hey! Carne.

| Mayhem666 a răspuns:

Salata de varza, salata de legume, piure de cartofi, fructe proaspete, adica de la magazin laughing. Nu prea mai stiu, mananc, cam ce gasesc vegetal prin frigider.

| IrisMisaki21 explică (pentru Skippy223):

Mersi laughing

| Skippy223 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Funda? laughing
Glumesc

| IrisMisaki21 explică (pentru Mayhem666):

Atunci am sa caut si eu ceva prin frigider laughing

| IrisMisaki21 explică (pentru Skippy223):

Desigur,dar dupa ce am sa mananc carne.winking laughing

| Skippy223 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Asta e ca si aia "cand a sa zboare porcu'?"

| IrisMisaki21 explică (pentru Skippy223):

Nici chiar asa laughing

| Skippy223 a răspuns (pentru IrisMisaki21):

Astept, atunci. laughing

| IrisMisaki21 explică (pentru VladAlex987):

Multumesc! ^-^ happy

| IrisMisaki21 explică (pentru Skippy223):

Nu se stie niciodata.winking

| eluveitie13 a răspuns:

Rețetele de tip raw vegan sunt foarte interesante și la îndemâna oricui. https://www.retetele-manuelei.ro/ -eu de aici mă inspir dar mai sunt multe alte rețete gustoase pe alte site-uri.;)

| IrisMisaki21 explică (pentru eluveitie13):

Super,am sa incerc pasta de 'ton' fara ton laughing Multumesc. happy

| Dumbi a răspuns:

Nu va inteleg pe voi, cei care nu mancati carne? Credeti ca veti trai mai sanatos nemancand carne? Carnea contine proteine, substante de care corpul are nevoie, vegetalele nu au acelasi continut de proteine ca, carnea. Unii spun din respect pentru animale nu mananca carne, dar animalele alea daca vor avea ocazia se vor infrupta din noi. Asta e ciclul vietii… lasa prostiile astea, vei regreta mai tarziu!
Mananca carne, daca nu vrei sa mananci carne de porc, mananca carne de peste si de pui, e mai usoara.

| Gonrax a răspuns (pentru Dumbi):

A văzut la alții că sunt vegetarieni și vrea și el să pară șmecher dacă e 'vegan'.

Nu vezi că are poză cu anime? Ce să-i faci...

| Dumbi a răspuns:

Pai stai mai, femeie, daca unii nu fac sport si nu stiu cand si cat sa manance de ce sunt eu batut in cap? Numai judeca unii oameni dupa restul populatiei. Eu nu mananc carne de porc, nu imi place si imi vine sa vomit de la ea, doar carnea de peste si de pui imi prieste, si nu inteleg cum zici carnea pe care o mananc nu stiu cum ajunge in farfurie? Dar tu stii cate chimicale se baga intr-o rosie din supermarket? Si cele din piata sunt la fel, pline de fel de ingrasaminte…

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Dumbi):

Păi, măi băiatului. Totul pleacă de la alimentaţie în primul rând. Unchiu-miu a fost gospodar la viaţa lui, nu a avut o viaţă sedentară. A murit de cancer. Mânca doar sănătos şi nu avea rude care să îi transmită boala. Lumea nu ştie adevărul, după industria cărnii vine industria farmaceutică care face profit de pe urma sănătăţii noastre. Ştii ce se întâmplă în organismul unui şobolan când îl hrăneşti cu carne? Cu cât îi dai mai multă carne cu atât riscul de cancer de ficat creşte. Şi eu am avut plăcerea să asist la un astfel de experiment. S-a repetat experimentul şi pe nişte copii subnutriţi. Crezând că proteina animală este vitală. Cei care au fost hrăniţi cu un total de 5% proteine animale nu prezentau deloc urme de cancer. Dar cei care au fost hrăniţi cu necesarul de proteină animală a unui om normal aveau celule cancerigene prezente în corp.
Oamenii sunt mai rezistenţi la pesticide decât la hormonii şi antibioticele din carne. Găinile sunt hibrizi, iar voi le mâncaţi ovulaţia(ouăle). Documentează-te şi tu mai mult. Eu am văzut documentare, am citit cărţi, am intrat în discuţie cu oameni vegetarieni şi vegani. De asta am acest stil de viaţă. Noi avem stomacul alcalin, nu acid ca şi carnivorele. Digerăm carnea în 4-6 ore iar fructele în maxim 30 de minute asimilând toate cele necesare. Ceapa o poți cultiva şi acasă sau o iei de la ţărani, nu este scumpă.

| Fabulistul a răspuns:

Seminte de oricare. De floarea soarelui, de dovleac, de pepene. Si fructe, multe fructe mai ales cele exotice ca mango, banane

| MihaelaDart a răspuns:

Nu sunt vegetariana desi mananc foarte des si fara carne. Ai putea incerca retete de pe blogul meu: http://mihaelaskitchen.blogspot.de/......ta-de.html
http://mihaelaskitchen.blogspot.de/......-post.html
http://mihaelaskitchen.blogspot.de/2014/01/supa-fakes-reteta-greceasca.html
Chiar daca au trecut ziua Sfanta de Mucenici, din acest aluat poti face diverse chestii, sa il umpli cu ceea ce doresti. Poti renunta la arome si zahar si sa il transformi intr-un aluat sarat unde-l poti umple cu ciuperci, ceapa si patrunjel calite un pic inainte si scurse de surplusul de ulei si-l pui peste aluatul intins. Il rulezi si il pui la cuptor 30-35 minute la 180 grade la cuptor. Ori iti poti face croissante de dulce, uite reteta aici http://mihaelaskitchen.blogspot.de/2017/03/mucenici-moldovenesti.html
Mai multe retete le gasesti aici http://mihaelaskitchen.blogspot.de/search/?q=post de dulce si sarat.

| Clorox a răspuns (pentru Dumbi):

Mananca tu carne si lasa-i in pace, cum ar fi sa te interogheze pe tine pentru ca faci asta? E viata lor, ei aleg asta, decizia lor nu o sa te afecteze cu nimicwinking

| VelaJohnny a răspuns:

Esti vegetarian/a?

| Culinar a răspuns:

Nu vreau sa dau lectii la nimeni, subiectul este prea vast si chiar daca ar comenta cel mai tare specialist in domeniu, unii au creierul prea rotund si capul prea patrat ca sa inteleaga, mai mult ca sigur au foarte putin creier in stomac sau mai jos.
Chestia este „cum traim" si nu „cat traim"! Degeaba traiesti 80 de ani daca in ultimii 15 te-ai distrat prin spitale, deoarece una dintre multiplele calitati si beneficii ale consumului de carne, pe langa grasimi, toxine si colesterol este acela ca ingusteaza si apoi infunda venele. Problema este ca nu simti nimic si nu te doare si nu se vede decat la cardiolog, te crezi cel mai tare din parcare chiar si cu venele ingustate in proportie de 60%. Poti sa faci sport cat vrei, daca nu te alimentezi inteligent si cu bun simt nu realizezi nimic.
Pana si sportivii de performanta ocolesc produsele animale, consuma proteina vegetala din soia si zer, grasimi si dulciuri deloc, carbohidrati din paste, foarte rar putin gratar de peste sau piept de curcan, multe fructe si legume, etc.
Carnea este foarte buna si gustoasa si e spornica la gatit, dar te imbatraneste si te oboseste, cand ai 20 de ani nu simti dar de la 40 de ani se vede diferenta, dar fiecare isi croieste drum prin viata asa cum il duce capul. In ce secol mai traim? happy

| Dumbi a răspuns:

Pai e vina mea ca unchiul tau nu stie sa isi faca o alimentatie corecta? Carne cea mai buna e cea pe care o cresti tu, nu toate "firmele" care vand produse la supermarket au produse bune, bio. Si in plus el poate ca nu s-a ingrijit, nu a facut analize cand trebuia. Nu poti da vina pe un aliment, daca tu nu stii cum si cat trebuie sa il mananci.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Dumbi):

Las-o moartă, văd că nu ai cu cine. Citeşte "Studiul China" şi apoi vino ca să mă contrazici. Să îți faci o idee despre hormonii de creştere din laptele pe care îl consumăm de la alte specii. Nu are rost să o lungesc cu tine. Şi nu mai spune că ceva este greşit dacă nu eşti bine informat. Nici eu nu sunt doctor, am cunoştințe legate de medicina veterinară şi cam atât. Dar, sunt un exemplu viu că nu "mor" de foame.

| Dumbi a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Chinezii mananca numai orez, aia nici nu stiu ce e aia carne. Poate de carnea care latra au auzit.
Nu spun ca este gresit, nici raspunsul tau nu e 100% corect.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Dumbi):

Se vede că nici măcar nu ai căutat de curiozitate cuprinsul cărții. Nu are legătură cu China. Este situația populației la nivel GLOBAL. Este cartea unui doctor care a crescut la țară unde laptele îi era vital vieții. Sunt explicate cauzele cancerului si a altor boli. Sunt explicate detalii care nu se spun la TV din cauză că ar scădea profitul. Găseşti experimente şi explicația lor.
Te rog să nu îmi mai dai reply dacă nu te informezi aşa cum trebuie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te inflamezi fara rost, tovarase. Nu te mai crede buricul pamintului. Nu sunt vegetarian/vegan dar ii admir pe cei care demonstreaza ca SE POATE. http://www.thefruitdoctor.com/......formation/