| Gatsby a întrebat:

Mananc cate un mar in fiecare zi, dar, ca sa pot face asta, trebuie sa le cumpar pe toate deodat de la piata, ca nu pot sa merg in fiecare zi pentru un mar. problema e ca, saptamna trecuta am procedat astfel, si am pus merele la frigider. treptam merele s-au deshidratat si au devenit faramicioase. ce pot face ca sa mentin merele proaspete o saptamana intreaga. p.s: nu am recipiente frigorifice

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Merele nu se baga la frigider.Le tii pe masa intr-un bol sau o fructiera.Si rezista.

| Gatsby explică (pentru darrio2007):

Nu stiam, credeam ca se inmoaie

| darrio2007 a răspuns (pentru Gatsby):

Unele da.Dar marea majoritate, nu.Eu cumpar o data 1-5, 2 kg de mere.Le tin pe masa(fructiera) in bucatarie.Si le termin intr-o saptamana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nevoie sa le tii in frigider, stau bine si la temperatura camerii

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai nu lua mai mult de un kg, portia pe o saptamana!
Incearaca alt soi de mar, mai rezistent. Oricum le poti tine linistit in bucatarie ca nu se strica!
Cum crezi ca agricultorii pastreaza fructele o iarna intreaga?

| William a răspuns:

Nu le mai tine in frigider.

| raduradu2014 a răspuns:

Tinele afara intr-o punga