Întrebare recomandată | Henrypericolpublic a întrebat:

Nu am idee cate turatii e bine sa pui la masina de spalat.
Pe etichete nu scrie si nici in manual. Ce am observat e ca masina la unele rotatii stoarce mai bine de apa decat la altele. Dar exista riscul de rupere.
Voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba pe mama ta. sigur se pricepe. Mamele se pricep la asta. happy

| sierra1 a răspuns:

Alege un optim intre viteză mare (stoarcere bună a apei) și o suprasolicitare mai mică a mașinii - asta dacă nu e in garanție. Dacă e, dă-i maximul. Dacă nu e, 800 rpm e ok

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

Exact. Nu e vorba de suprasolicitarea masinii, ca e facuta sa mearga in parametri mult si bine. Buba e ca la turatii mari dezmembrezi unele materiale mai putin solide. De regula un program cu 40 de grade la apa si 800 rpm ar trebui sa rezolve un set normal de rufe fara mari probleme. Daca masina are 1000-1200-1500 rpm, asta nu inseamna ca trebuie sa o si folosesti la viteza respectiva. happy

| UserRo10 a răspuns:

Cand mai bag la masina pun 400rpm. Daca dau 100-1200 hainele ies sifonate rau. Tehnic, singura problema la rpm mare este echilibratul cuvei ce masina o face automat. Nu se rupe nimic

| darrio2007 a răspuns:

Doar stoarcerea o poti regla. In rest fiecare program le are pe ale lui.

| Catalinsilvian a răspuns:

Salut ma numesc Catalin o masina de spalat trebuie normal la 900 de turati!