| Florazul15 a întrebat:

Am o întrebare. Dacă folosesc programul centrifugare la mașina de spălat, hainele pot intra la apă? Am văzut că pe unele etichete scrie că nu trebuie uscate prin centrifugare

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cazul hainelor ieftine, facute din hartie reciclata (si alte materiale asemanator-sensibile), exista riscul ca materialul sa-si schimbe dimensiunile sau chiar sa se rupa, daca sunt centrifugate si/sau nu se respecta temperatura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu de la centrifugare, dar unele haine intră la apă.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Și centrifugarea ce le face? Am văzut că pe unele etichete scrie să nu fie uscate prin centrifugare

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Scoate sufletul din ele.

| dullcat a răspuns:

Daca nu respecti etichetele iti vei strica hainele, ajungand cel mai probabil sa fie deformate, deci se va lungi tesatura/materialul.Nu e neaparat ca vor sfarsi mai mici/intrate la apa.Asta se intampla de obicei din cauza temperaturii prea mari.Nu degeaba scrie pe unele etichete temperatura maxima 30-40 de grade.

| Solann a răspuns:

Intra la apa la spalat. La centrifugare unele se pot sifona. De aia e recomandat alt mod de uscare.
Dar masina are si program cu mai putine rotatii pentru materialele sensibile.