| BlueDark a întrebat:

Pentru mine ciocolata este ca un drog.De cateva saptamani mananc aproape o tableta pe zi.Lucrez mult si sunt destul de stresat, iar ciocolata ma mentine in forma.Totusi,eu stiu ca nu e bine sa mentin glicemia la valori atat de mari.Am risc mai crescut de diabet, intrucat tatal si bunicul meu au avut aceasta boala.Prefer sa ma feresc de ea pe cat posibil.Precizez ca fac mult sport(si profesia ma ajuta) si nu am acumulat kg in plus.Alerg seara, fac sala de 3 ori pe saptamana si in rest consum multe legume si carne fara grasime.Daca o zi nu mananc ciocolata ma doar capul teribil,devin irascibil si nu ma pot concentra. Vreau sa scap de acest obicei,dar de unul singur nu imi iese.A mai incercat si sotia sa imi ascunda ciocolata,dar am gasit-o pana la urma laughing Apoi a zis sa ascunda banii,ca sa nu mai am cu ce sa cumpar atata ciocolata, da' nu s-a gandit ca-i gasesc si pe aia.Stiu ca nu imi fac bine,de asta vreau sa renunt, dar nu pot!

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Hmmm daca in restul zilei nu mai consumi si alte zaharoase+ excitante [ cafea ] nu e chiar mult o ciocolata pe zi dupa umila mea parere.
Atat sa alegi o ciocolata de calitate cu putine ingredientewinking nu din aia plina plina de aditivi si alte chimicale.
Poti incerca si ciocolata neagra, este mult mai bogata in antioxidanti si are mai multe beneficii si din aia clar nu ai cum sa mananci 100g/ziwinking
PLus cand mananci ciocolata incearca sa o savurezi si sa o mananci foarte incet, nu ca haplea laughing iti poti face portii mici cate 2 cubulete la 3 ore si asa poate reduci la 50g /zi daca tot esti ingrijorat ca mananci f multa ciocolata.

| BlueDark explică (pentru alina2k18):

Da' sa stii ca eu ca Haplea o mananc.Ma uit la nevasta-mea cum ia un patratel de ciocolata si il pune langa cafea, asa...cu un aer simandicos.Ce cafea?! Ce patatel?! Eu o mananc de zici ca-i friptura laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru BlueDark):

Https://www.youtube.com/watch?v=IFNqMbhs8DY
Video asta zici ca e facut pentru tine;) :))
Te rog sa te uiti la tot;)

| BlueDark explică (pentru alina2k18):

Multumesc.
P.S. Vreau sa aplic metoda cu imparitirea patratelului de ciocolata happy Mi se pare o idee buna.

14 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Încearcă sa mai reduci din ciocolata pentru început. De ex sa iei ciocolata cu 70-80% cacao, aia e si sănătoasă și are puțin zahăr, mie îmi place mai mult gustul ei. Sau sa mănânci dulciuri dar cu mai puțin zahăr, de ex pufuleți înveliți in ciocolata. Doar ai impresia ca ciocolata te menține in forma, dar același lucru îl pot face și fructele, cafeaua, energizantele, ceaiul.

| ALGator a răspuns:

O "tableta" adica un patratel de 1x1.5 cm? Sau o cicolata intreaga vrei sa spui? O tableta e nimic toata. O ciocolata intreaga poate e cam mult, dar nu e sigur ca te ucide.
La alimentatia pe care spui ca o ai, fara sa ai kg in plus si practicind miscarea (eviti sedentarismul) se cheama ca ii depasesti in performanta pe multi.
Incearca sa reduci doza daca e vorba de o ciocolata intreaga. Fiecare saptamana cu 2-3 patratele mai putin.
Succes!
P.S. Cafeaua a fost gasita in ultimele studii stiintifice ca extrem de benefica pentru organism, contribuind la mentinerea sanatatii. Se vorbeste de 3-4 cescute zilnic. Asa ca teoriile se mai schimba.

| BlueDark explică (pentru ALGator):

Tableta are mai multe patratele...

| AlexCristi97 a răspuns:

Redu cantitatea la jumatate, mananca ceva de calitate si alege o ciocolata amaruie, cu continut ridicat de cacao. Ciocolata amaruie e chiar foarte sanatoasa in cantitati mici (chiar e anti-diabet de tip 2), cu cat e mai concentrata cu atat are mai putin zahar si grasimi daunatoare.
Daca nu mananci nimic altceva dulce, jumatate de ciocolata amaruie pe zi e ok parerea mea, mai ales ca faci si sport.
(Din cate stiu, sedentarismul este un factor important in diabet, iar tu esti foarte activ din ce ai spus)

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Mai e un aspect, dar asta trebuie sa experimentezi tu, poate nu e dependenta de ciocolata ci e dependenta de zahar. Zaharul este un drog pe care ai ales sa ti-l "administrezi" sub forma de ciocolata dulce(/ cu lapte ). Irascibilitatea ar fi un simptom al dependente de zahar. (de altfel simptom comun al dependentei de substante "usoare")

| BlueDark explică (pentru AlexCristi97):

Am incercat sa inlocuiesc ciocolata cu zahar simplu.Nimic.Ms oricum.

| ALGator a răspuns (pentru BlueDark):

Daca pentru ciocolata sunt tot felul de teorii, pentru zahar simplu (rafinat) consumat in mod regulat sunt numai aprecieri negative. Nu mai putin efectul (ca si ale altor dulciuri) asupra dintilor.

| BlueDark explică (pentru ALGator):

Cu dintii nu am probleme
Ii am pe toti in gura, fara nicio carie.Atat doar, a trebuit sa imi pun o plomba pentru ca la antrenamente mi-am spart un dinte.

| doctorandus a răspuns (pentru ALGator):

Jeanne Calment a fumat cea mai mare parte a vietii ei, bea vin si manca ciocolata zilnic. 1kg ciocolata in fiecare saptamana. A murit la varsta de 122 ani.

| venividivici2017 a răspuns:

Sunt in aceeasi problema cu tine.Fac sala, am avut o perioada cand m-am oprit din mancat tot felul de prostii, dulciuri...dar de la o vreme, bag ciocolata in mine ca "vitelul" laughing) Ma trezesc noaptea si mananc ciocolata.Aici unde sunt, in Anglia, mananc cate o tableta la 300 g de Cadbury la 2 zile, imi plac alea cu mult caramel si toffee.Nu pot sa ma opresc, acum sa dea naiba ca mi-ai adus aminte de ciocolata, ma duc sa incarc magazia de la magazin, sper sa ma opresc din mancat, stiu ca nu e buna atat.Mai am un coleg englez, baga si ala la greu...am mancat amandoi o tableta la 300 g in jumatate de ora, apoi s-a stricat la burta laughing Problema mare cu ciocolata asta, o fi de la depresie ceva

| BlueDark explică (pentru venividivici2017):

La mine nu-i problema cu colegu', dar daca mananc eu, mananca si sotia. Apoi imi bate mie cuie in cap ca s-a ingrasat laughing