| littlesunshine a întrebat:

Pot incalzi laptele din biberon la cuptorul cu microunde? Se topeste tetina?
Mersic

Răspuns Câştigător
| totata a răspuns:

Eu ii incalzesc laptele copilului meu la microunde pentru 30 de secunde si nu se topeste nici tetina, nu se opareste nici laptele. din contra in 30 de secunde abia isi schimba putin temperatura.

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Eo greseala sa-ncalzesti laptele la cuptorul cu microunde, foloseste un termoplonjon, sau la aragaz.

| BUBULINA a răspuns:

Atentie!
In plus, la o emisiune de radio a Universitatii din Minnesota, s-a aratat ca "microundele nu sunt recomandate pentru incalzirea sticlelor cu lapte pentru copii. Incalzind laptele la microunde, apar anumite schimbari ale acestuia. Astfel se constata pierderea unor vitamine sau distrugerea unor proprietati protectoare

Un alt studiu la Viena avertizeaza ca incalzirea la microunde a laptelui poate duce la "modificari structurale, functionale si imunologice", si ca amicroundele transforma aminoacidul L-prolina in D-prolina, o toxina recunoscuta care afecteaza sistemul nervos, ficatul si copiii.

In Rusia, microundele au fost interzise in 1976 din cauza consecintelor lor negative asupra sanatatii, dupa ce mai multe studii au fost realizate pentru aceasta. Iata in continuare cateva din rezultatele lor.

- Mancarea preparata la microunde pierde intre 60% si 90% din energia ei vitala si in acelasi timp i se accelereaza procesele de dezintegrare structurala;

- Substantele nutritive elementare sunt alterate, ceea ce duce la boli digestive;

- Chimia mancarii este alterata, avand ca efecte disfunctionalitati ale sistemului limfatic si scaderea capacitatii organismului de a lupta impotriva proceselor canceroase;

- Creste numarul de celule canceroase din sange;

- Cand vegetalele crude, gatite sau inghetate au fost supuse la microunde, chiar pentru un timp scurt, compozitia lor nutritiva a fost alterata si in acelasi timp au aparut radicali liberi (compusi toxici, raspunzatori de procesele de degenerare si imbatranire);

- Mancarea gatita la microunde cauzeaza cresterea numarului de cancere stomacale si intestinale, o degradare generala a tesuturilor celulare periferice si o scadere graduala a functionalitatii sistemelor digestive si excretorii la un procent ridicat din cei testati;

- Scade capacitatea organismului de a metaboliza si folosi vitaminele din complexul B, C, E precum si anumite microelemente si hormoni;

- De asemenea, chiar simpla apropiere a corpului de un cuptor cu microunde, a generat o serie de probleme de sanatate.

Un alt gen de relatari a venit din partea celor care au aratat ce resimt atunci cand mananca mancare gatita la microunde. Kinetoterapeuta Stephanie Relfe s-a simtit "rau si obosita" intr-o zi, si a constatat ca, de fapt, consumase la restaurant mancare pregatita la microunde. In practica ei, Relfe a descoperit ca toti pacientii au avut semnale alergice de reactie a corpului la mancarea de la microunde. Un alt kinetoterapeut, David Bridgeman, a declarat: "Dintre toti cei pe care i-am testat pentru alergii, 99.9% au avut o sensibilitate severa la mancarea gatita la microunde".

| Elly4all a răspuns:

Bunabig grin si eu incalzeam biberonul pisicii la cuptor numai ca il lasam la 3-4 secunde si ii scoteam titina pentru. a nu se topiwinking. fa la fel... dar nu pune mut laptic pentru ca nu-l va bea ...succes >>>pup pisicuta:*

| littlesunshine explică:

Laptele e pentru pisici. Biberonul e pentru pisici. Pana acum am incalzit laptele in cana. Dar mi-ar fi mai simplu/comod (adica la 00:00, 01:00 03:00 AM...:-s ) sa il incalzesc in "biberonel"happy
Mersic de raspunsuri!:*

| littlesunshine explică:

Oameni buni...am 2 pisicute in varsta de 4 zile. de biberonelul lor e vorba!

| mara_9541 a răspuns:

Poti, dar fara tetina, ai grija! sa il gusti inainte sa il dai la bebe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar vrei sa ii dai bebelusului lapte incalzit la microunde, nici pentru adulti nu e prea bine...radiatiile astea.
Nu iti ia mult sa incalzesti la aragaz, eu zic sa faci "efortul" asta.
PS: parerea mea este ca tetina se va topi, daca nu prima oara cu timpul o va face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este recomandat pentru ca nu poti controla temperatura. poti opari copilul, asa ca cel mai bine incalzesti laptele intr-o oala cu apa deja calda.si inainte de a-l da copilului trebuie sa vezi daca este fierbinte sau nu.cat despre partea fizica, nu este nici o problema, este nev oie de o potentiala putere cu unde electomagnetice, si cum cuptorul cu microunde nu dispune de aceasta putere pentru a fi iradiat, nu este nici o problema.mai periculos este un telefon movil decat un cuptor cu microunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici o problema il poti incalzi fara nici o problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici o problema il poti incalzi fara nici o problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa incalzesti la aragaz. Vezi cit incalzesti laptele, dupa ce la-ai pus in sticluta incearca-l, ca sa nu oparesti pruncul.