| Andrutha a întrebat:

Cum se face dulceata de gutui? Vreau si eu reteta!
Dar din aceea cu gutuile razuite.
Funda!

Răspuns Câştigător
| MyGoodLife a răspuns:

Ingrediente
1 kg gutui, 700 g zahar, 400 ml apa, zeama de la o lamaie.
Mod de preparare
Gemul de gutui este delicios. Pentru a prepara aceasta reteta de gem gutuile se spala, se curata de coaja, se rad si se stropesc imediat cu zeama de lamaie. Se amesteca apa cu zaharul si se pun la fiert, pana cand se obtine un sirop legat. Se adauga gutuile si se continua fierberea. Gemul se fierbe mai intai la foc mare, apoi cand incepe sa scada, se micsoreaza focul si se amesteca mai des, deoarece are tendinta sa se prinda de fundul vasului. Timpul fierberii poate fi de la 35 - la 45 minute. Atunci cand gemul este bine legat si capata culoare rosiatica, se pune fierbinte in borcanele sterilizate inainte.

Mod de servire
Gemul de gutui se poate servi la micul dejun.

Sursa acestei retete este blogul culinar truedelights.

Dulceata de gutui, Gem de fructe, Gem

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce le razuiesti, masori o farfurie adanca (de ciorba ) de gutui rase, nici cu varf dar totusi plina, la 1 kg de zahar.
se pune zaharul la foc impreuna cu 1 max 2 pahare potrivite de apa si 2-3 pliculete de zahar vanilinat, pana se topeste. Intre timp, intr-o oala in care fierbe apa, gutuile razuite (si oxidate happy ) se pun in tifon pentru introducerea (nu o intreaga farfurie odata! ci putin cate putin) in oala cu apa firband, timp de cateva secunde -1-2 min. maxim, pentru a se albi!
dupa ec le-ai albit, se adauga in oala cu zaharul topit, si un pic mai tarziu se adauga si zeama de la 1-2 lamai.
Va fi gata cand este "legata". Asta se verifica cu picatura de zeama de dulceata intr-un pahar cu apa rece!
Asta e greu de explicat, daca nu stii cand se leaga o dulceata, mai bine lasa pe altcineva priceput s-o faca...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa albirea gutuilor, se pun un pic la scurs, si abia apoi in oala cu zaharul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si reteta asta este ok, si explica mult mai bine:
http://www.reteteculinare.ro/......utui-2216/

| pati2021 a răspuns:

Eu stiu o reteta simpla de la bunica, pui o cana rasa de gutui(rase, cubulete) o o cana rasa de zahar si una de apa si le fierbi pana se face dulceata, mie imi place foarte mult rezultatul! pofta