| aura36 a întrebat:

Cine imi da si mie o reteta pentru fornetti (ca umplutura sa fie cascaval)?
dau funda!

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu ai cum sa faci furnetti acasa, n-ai de unde gasi atitea chimicale. Iei frumos foietaj, bagi in el cascaval, dai la cuptor, voila!

| aura36 explică:

Daca doresc sa pun si ciuperci cum fac? si in loc de CAS pot pune CASCAVAL?happy

| AlexisLuv a răspuns:

Ingrediente:
-1 pachet de foietaj
-cam 300g caș cu un pic de sare
-2 oua

Mod de preparare:
-se ia foaia de placinta, se taie in "cuburi"
-se face amestecul de caș:caș, sare si 1 ou si se amestecă pana se omogenizeaza
-pe fiecare patrățel de foaie se pune cate 1/2 de lingura de cas si se ruleaza/impatureste
-patratelele astfel rezultate se pun intr-o tava unsa cu ulei, se ung cu ou batut si apoi se dau la cuptor la foc mic(la mine prima tava a stat 40 minute.dar de la si 30 minute mergeti si verifitati-depinde de foc si de cuptor desigur)
*au rezultat 21 bucati

mai sunt multe tipuri de forbetii, de exemplu cu finetti big grin
Ingrediente:
3 bucăţi aluat pentru foietaj
Dulceaţă
Zahăr pudră

Mod de preparare:
Se lasă foietajul la dezgheţat, după care se tau în bucăţi mici şi se pune câte puţină dulceaţă, se rulează şi se pune în tava cu hartie de copt, după care se dau la cuptor pentru circa 20 minute începând cu foc mai mare până la foc potrivit.
Se aşează pe o farfurie şi se cerne zahăr pudră.

*** Din cele 3 aluaturi de foietaj am făcut 90 de fornetii, dar puteţi să faceţi şi dintr-un singur aluat foietaj
Pofta buna! :*

| aura36 explică (pentru AlexisLuv):

Multumesc mult.happy dar daca doresc sa adaug si ciuperci in compozitie cum fac?

| bursuc001 a răspuns (pentru AlexisLuv):

Bună, @AlexisLuv!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @AlexisLuv este :
http://annabel-cuisine.blogspot.ro/......olosi.html

http://ionepop.blogspot.ro/2012/10/fornetti-cu-dulceata_20.html

Pentru alte detalii despre "regulile" de pe acest site CITEŞTE Regulamentul şi "Întrebări Frecvente" la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Toate cele bune.

| AlexisLuv a răspuns:

Cu ciuperci încă nu am încercat...da sigur că poți pune cașcaval, chiar si telemea happy