| DarknLight a întrebat:

A luat cineva de la Emag în rate?
Cum se procedează concret și cum plătești acele rate?
Primești pe mail un contract sau cum?
Mă gândesc că nu dai banii și gata, lună de lună, nu?
Și de asemenea pui tu bani în contul lor sau le dai tu contul tău și ei îți retrag bani din cont cum fac cei de la Netflix?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Ori ai card de credit de la banca și plătești prețul total ( daca ai banii pe card ) urmând că mai apoi sa selectezi rate cu banca sau sa folosești My Wallet daca ai opțiunea. Practic împărți prețul între 4 / 12 rate egale. Sa zicem că produsul tau este 1200 lei. Prima rata va fi 310( 300 lei plus 10 lei comisionul ) apoi 300 apoi iar 300 și ultima de 300. Daca vrei sa te lungești pe 12 luni nu recomand pentru ca este nesimțit de mare comisionul. Doar in 4 rate merita. Tind să menționez că, prima rata, aia cu comisionul o plătești cu cardul când faci comanda. Trebuie sa ai banii aia sa faci o plată normala. Apoi rămân restul de 3 rate lunare. Banii ii iau automat pe data de plată a ratei. Ei încearcă să ia banii odată la 7:00 AM și încă odată la 19:00. Înainte cu vreo două zile îți dau mesaj că urmează data ratei că să știi că ai banii pe card. Contractul îl primești pe e-mail da.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai multe modalitati sa platesti in rate.

1. Prin card de credit, caz in care cu platesti la eMAG suma intrega cu cardul de credit si platesti lunar bancii rata

2. Prin credit normal ca orice credit.

3. Mai nou poti plati cu un simplu card de debit pana la 4 rate fara dobanda, si pana la 12 cu dobanda pentru clienti mai vechi si se intampla fix cum zici tu, iti iau banii lunar

Răspuns utilizator avertizat