| iMihai98 a întrebat:

Am cumparat recent o pereche de casti de pe internet, am facut comanda, a venit curierul am platit totul ok. A 2a zi castile au inceput sa mearga prost sa se întrerupa sunetul, cand m-am uitat in cutie am realizat ca nu era un ceritificat de garantie, doar o bucata de carton prin care imi multumeau ca le-am cumparat produsul si un mic ghid.
Acum cum pot obtine garantia, eu am chitantele prin care se poate dovedi ca acestea au fost cumpărate recent?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La contul facut pe pagina lor s-ar putea sa ai si factura si garantia. Verifica!

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nevoie de nicio garanție pentru retur.
Și în plus, de obicei factura și garanția le găsești acum online, pe contul tău de la magazinul de unde le-ai comandat.

| Hela a răspuns:

În baza legislației UE, dacă produsele pe care le-ați cumpărat se dovedesc a fi defectuoase sau nu arată conform descrierii, comerciantul trebuie să le repare, să le înlocuiască, să le reducă prețul sau să vă dea banii înapoi.

Dacă ați cumpărat un produs sau un serviciu on-line ori fără a merge la magazin (prin telefon, prin poștă, de la un comis voiajor), aveți, de asemenea, dreptul de a anula și returna comanda în termen de 14 de zile, indiferent de motiv și fără nicio justificare.

| iMihai98 explică (pentru Hela):

Da, daca vreau sa le repar am nevoie de garantie, iar daca vreau sa le returnez tot o sa am nevoie de garantie, deoarece trebuie predata si aia

| NoName75 a răspuns:

Asa va trebuie dacă cumpărați de pe site-uri negre
Nu putea-i și tu să comanzi de pe site-ul celor de la altex, media galaxy, flanco etc?

| iMihai98 explică (pentru NoName75):

Produsele sunt cumparate de pe media galaxy

| NoName75 a răspuns (pentru iMihai98):

Si n ai primit garantie?laughing
Du-l înapoi la ei în magazin atunci și arata-le bonul