| georgianaanonim1 a întrebat:

Am dat o comanda pe eMAG, dar nu imi place parfumul. Chestia e ca am rupt folia aia cu bule, nu stiu cum se numeste!? Are ceva? Si nu imi da voie sa completez formular pentru retur. Pot suna la fan courier si sa vorbesc cu ei sa mi-l returneze?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fan curier ti-l poate lua, dar cei de la return eMAG nu-ti vor da banii inapoi si nici nu-ti vor primii pachetul, pentru ca deja i-ai rupt sigiliul.
Este problema ta ca nu-ti place parfumul, cine te-a pus sa cumperi fara sa-l fii testat in prealabil?
Parfumurile si chilotii nu se primesc retur, daca sunt desigilate!
In ce priveste cumpararea unui parfum, NICIODATA nu-l cumepri din auzite, pentru ca afce reactie diferita pe pielea ta, de a altora si s-ar putea pe una sa miroasa frumos, iar pe tine, sa miroasa urat.
mergi in magainul de parfumuri si testezi pe piele, ca de aceea sunt testere puse la dispozitia clientelei, ca sa fie probate pe piele, la incheietura mainii. In 10 minute daca nu-si schimba mirosul si continua sa-ti placa cum miroase, atunci il poti cumpara.

| Frank51 a răspuns:

Nu toate produsele vandute de eMAG beneficiaza de retur.

| dannyel86 a răspuns:

"Nu se acceptă returul produselor Cosmetice, a celor din categoria Maternitate si de ingrijire personala dacă au fost utilizate, desigilate sau testate, din motive de protecție a sănătății clienților sau din motive de igienă."
https://www.emag.ro/info/30-de-zile-drept-de-retur

| Bizon95 a răspuns:

Te duci la retur cu o fata de inger si nu scoti nici un sunet despre folia cu bule

din cate stiu eu deteriorarea ambalajului nu invalideaza dreptul de retur!

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu cred ca ei accepta retur la parfumuri pe motiv ca nu iti place. Nu ai cum sa comanzi acasa parfumuri doar ca sa le testezi.
Daca ajungea deteriorat sau ceva de genul mai ziceam. Suna la ei, sigur au un numar de contact. Sau intra pe site-ul lor (daca au), ar trebui sa existe niste termeni si conditii sau o politica de retur.
Nu stiu de la ce magazin ai luat tu, poate totusi te lasa sa il returnezi dar va fi greu sa il vanda daca era sigilat si tu l-ai desigilat.
Iar fan courier nu are cum sa te ajute. Ei doar livreaza colete din puntul x in punctul y, atat!

| Dalmore a răspuns:

Vinde-l pe OLX și altă dată cumpără-ți mostre sau testează parfumul într-un magazin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa accepte magazinul intai, nu stiu sigur, dar nu cumva parfumul intra intr-o categorie de produse pe care nu o poti returna? cum ar fi mancarea, citeste regulile de returnare.
nu poti vorbi cu cei de la curier

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

Nu imi da voie sa completez formulare pe site. nu stiu dc
Poate ca am dat atunci comanda fara email

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Ai mai spus asta si in mesajul initial, ce alta metoda de a lua legatura cu magazinul mai ai?

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

Nici-un contact. Ce sa fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Deci, tu spui ca nu ai cum sa iei legatura cu eMAG fara acel formular de contact?
nu au alta metoda, un mail, un telefon, un porumbel calator, ceva?

| georgianaanonim1 explică (pentru anonim_4396):

Pe mail am incercat dar imi spune eroare. la nr nu raspund.

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Https://www.emag.ro/info/contact-relatii-clienti - daca ai cumparat de la eMAG

daca ai cumparat de la un magazin din marketplace, cauti datele magazinului

insisti si o sa-ti raspunda cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comanda de la avon. Parfumurile de la avon cam toate miros "blană", cum zic unii copii. Am cumpărat la nimereala parfum de la avon și toate mi-au plăcut ca miros.

| IIIshaneIII a răspuns:

Nici mie nu au vrut sa imi primeasca retur la o perie de dinti care era prea aspra si nici la un deodorant care era prea uleios

| anonim_4396 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Asta tine de igienă personală. Citește cauzele eMAG și ai sa vezi ca tot ce tine de igienă personala nu poate fi returnat. Fac referire la aparate de ras electrice, epilatoare și tot ce atinge pielea sau alte părți ale corpului. Doar nu ai sa vrei să folosească altul periuța după ce ai folosit tu. Nu este igienic asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Clauzele eMAG

| Mogiojojo a răspuns:

Ti-l returneaza ei cu placere, dar nu primesti banii inapoi laughing laughing hai ca esti funny