| SimoAdriana a întrebat:

Bună!

Am comandat ceva de pe Aliexpress și a venit la posta și trebuie sa plătesc 12 lei ceva taxa. Am vorbit cu cineva de la ei și a zis ca dacă nu îl ridic în 7 zile, se trimite înapoi. Întrebarea mea este: Mai plătesc ăia 12 lei sau altceva? sau îl trimit ei înapoi și asta e?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Nu este necesar sa platesti. Il vor trimite inapoi conform procedurilor lor.
Vor contacta expeditorul si de acolo nu mai conteaza

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acei 12 lei, probabil, sunt taxa vamala, ce se plateste pentru orice marfa venita in tara, din afara UE.
Mergi repede la posta, plateste cei 12 lei si ia-ti marfa!
Daca nu ridici marfa, atunci ramai si fara ea, dar si fara banii platiti pentru ea!
La o marfa de valoare atat de mica, vanzatorul nu va mai solicita marfa inapoi, iar aceasta va fi distrusa.

| Simpatic a răspuns:

Daca ai nevoie de acel bun l-ai putea ridica cu sau fara acea taxa de 12 leiwinking
dupa aceia daca nu-l ridici, trebuie sa faci cerere de refund ca sa primesti banii inapoi in cont

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si te zgîrcesti la 12 lei? De ce sa il trimita inapoi ca tu l ai comandat, mergi la posta plateste 12 lei si i ati comanda.