| emaligia a întrebat:

AM o problema urgenta! Am cumparat ieri o pereche de pantofi de la h&m si am constatat ca imi sunt mari asta dupa prima purtare cand s-au lasat ca naiba si imi ies din picior. Mai pot sa-i duc inapoi? Stie cineva cum se face returul daca totusi i-am purtat, dar am bonul si etichetele de la ei?

Răspuns Câştigător
| CoCoMona a răspuns:

Daca nu ma insel, am citit un articol referitor la o noua lege care iti da dreptul sa returnezi marfa - daca ai bonul fiscal - fara nicio explicatie in termen de 30 sau 60 de zile - depinde de termenul de garantie al produsului respectiv, insa tu ai una: dupa prima purtare s-au largit si nu-ti mai sunt de niciun folos. Dar la fel de bine, poti cere o alta pereche cu un numar mai mic - asta daca mai au, daca nu, iti iei banii inapoi si pace.
Poti verifica informatia ce ti-am dat-o pe google, vei gasi cu siguranta articole de specialitate.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| laptopnews a răspuns:

Teoretic ar trebui sa primesti si o garantie, de aproximativ 30 de zile... dar si asa poti sa mergi sa le pui ca produsul nu este conform cu numarul mentionat. Sa zicem ca tu porti 36, iar pantofii sunt un fel de 36, 5. In cazul asta ar trebui sa ii poti returna.

| raluk27 a răspuns:

Sau iti pui niste pernute din silicon in dreptul calcaielor ( in interiorul pantofilor) si nu ii mai scapi din picioare.

| emaligia explică:

Am bonul fiscal! Dar i-am purtat aseara 2 ore, zgarieturi nu qau, dar logic ca le-am taiat etichetele si le-am dezlipit tot ce era in plus pe ei.

| emaligia explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, ma duc azi la magazin sa vad ce rezolv si revin cu raspunsul si cu fundita happy. multumesc!

| emaligia explică:

Deci da am rezolvat-o, am fost am spus ca s-au largit ingrozitor ca nu pot fi purtati si mi-au spus sa-mi aleg o pereche mai mica, asta asa ca sa nu cumva sa cer banii, da am ales alta pereche mai mica pentru ca imi placeau foarte mult. sunt multumita acum, va multumesc pentru raspunsuri, sper ca au fost de folos si altora.

| Sabo94 a răspuns:

Daca nu ai bonul fiscal nu ti mai primeste

| ammaurishop a răspuns:

Conform legii sunt obligati sa iti returneze banii pe produs in termen de 30 zile INDIFERENT daca i-ai purtat sau nu. eu am dus la Zara pantofi purtati o seara care mi-au facut rani si mi-au dat banii inapoi.

| Razvanryyy a răspuns (pentru ammaurishop):

Am luat și eu niște adidași de la decathlon, i-am purtat cateva ore și mi-au răni la picioare și m-am dus sa ii returnez și imi zice aia ca nu mai pot sa ii returnez ca au fost purtați

| ioafrumusica a răspuns:

Daca ai bonul poti sa te duci inapoi, dar la exact acelasi magazin, daca se poate si la aceeasi casiera si sa ii spui ca ii dai papucii inapoi si ca de acei bani vrei papucii cu un numar mai mic.Nu uita ca trebuie sa ii prezinti bonul fiscal, eticheta si papucii impachetati, intr-o cutie, fara julituri sau degradari si cu un miros placut. In majoritatea cazurilor asta merge

| Alexandratesyca a răspuns:

NU mai poti! Trebuie sa astepti pana iti creste piciorul :9. Si eu am luat niste pantofi si erau asa mari!

| CoCoMona a răspuns (pentru Alexandratesyca):

Eu am returnat un produs dupa prima purtare si nu a fost nicio problema, trebuie doar sa ai bonul fiscal si sa respecti perioada de garantie. Nu esti obligat sa pastrezi un produs prost!