| Inawroldsen a întrebat:

Am și eu o întrebare! Dacă bag in priză o instalație de Crăciun și o țin mult in priză de exemplu (o zi întreagă) poate lua foc?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu are defecte la izolație sau alte chestii accedentale, o poți ține toată iarna pornită dar cu toate astea, dacă pleci de acasă mai mult timp, inchide instalalția

| anonimg a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti spun, dar unele chinezarii sunt bune, iar altele sunt atat de rele incat mi-ar fi frica sa le tin in casa chiar nebagate in priza. ^_^
Nu bag mana in foc, dar eu cred ca toate instalatiile de pom sunt facute in china. Daca le-ai cumparat de la vreunul din marile magazine (Kaufland, carrefour, etc), eu zic ca poti sa ai increder ca sunt bune. Dar daca le-ai cumparat din targ, sau de la piata, atunci parerea mea este ca trebuie sa stai langa ele tot timpul.
In ambele cazuri este recomandat ca atunci cand pleci de acasa sa le scoti din priza; pentru ca si un lucru de firma se poate defecta.

| Raducons a răspuns:

Nu are ce sa se aprinda, montajul electronic este inchis intr-o cutie care nu arde si beculetele nu se incalzesc chiar sa ia foc.Deci poti sa o lasi fara griji.

| alex15ccc a răspuns:

Nu poate lua foc

| andrefrancais a răspuns:

Iau foc doar dacă sunt de exemplu vechi de 8 ani
Astea mai noi cu led se încălzesc foarte puțin
Eu am ținut aprinsa o instalație led și una cu filament 2 zile și 2 nopți și n am pățit nimic

| dmstefania a răspuns:

Poate lua foc doar daca se supraincalzeste. Asa ca te sfatuiesc ca da! Poti sa o lasi o zi intreaba insa sa verifici din 4 in 4 ore daca se supraincalzeste, iar, daca se intampla acest lucru ar trebui sa o scoti imediat din priza! Funda?