| ArnoldVaida a întrebat:

Am o instalație electrica cu mai multe prize intrerupatoare unde dacă bag în priza creionul de faza, creionul de faza se aprinde și se stinge, becurile economice vibrează dar dacă încerc sa conectez un consumator mai mare ex televizor, masina de găurit nu funcționează pana când nu pun un bec clasic (ce se folosea si acum 30 de ani). Oriunde pot conecta pe aceasta instalație becul toată instalația funcționează normal, merg televizoarele, becurile led nu mai vibrează etc. Asa ceva încă nu am văzut, dacă știe cineva ce poate cauza aceasta anomalie mulțumesc pentru ajutor

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Anomalie laughing refa instalatia aia, baga cabluri noi, mai ales daca ai teava de pvc prin care is bagate cablurile, sau tuberman cum se punea odata.
Nu functioneaza nimic fara sa atasezi un bec, spui tu.Ala da mister laughing dar eu iti spun ca e doara coincidenta ce spui tu acolo cu becu si ca instalatia ar functiona dupa normal.

Creionul ala de tensiune banui ca face asa pentru ca nu atingi tu acolo cablu, cand esti mai aproape, cand misti si se departeaza de linga cablu.

Nu are legatura curentul ca becuri clasice sau leduri, absolut nici o legatura.
Cred ca ai instaltia aia varza, vablurile alea legat prost, conectiile is slabe.
Daca nu te pricepi, si cred ca nu te pricepi, cheama un meserias bun si sa schimbe toate cablurile, asta daca is cabluri f vechi, ori daca is noi, sa verifice toate legaturile din prize, intrerupatoare si tablou cu sigurate.
Asta trebuie sa faci.

| ArnoldVaida explică (pentru relian):

Este adevărat ca nu sunt un expert în electricitate dar am mai legat de multe ori prize becuri am tras cabluri legături etc mie și familiei și nu am avut probleme.
Aceasta instalație este o instalație fotovoltaica ce nu am mai montat unde am 2 panouri in paralel fotovoltaice invertor 2 acumulatoare în serie sigurante etc după care la iesire la curent alternativ am pus o siguranta si o priza care îmi face aceste fițe și pe care am conectat la rețeaua din casa și ori unde am băgat becul funcționa cum v-am explicat înainte probabil ceva nu e ok cu priza sau invertorul face fițe ca restul instalației am dat jos de pe sistem. Nu am timp numai de sfârșit de săptămână sa ma duc și am vrut sa vad dacă știe cineva ce poate cauza problema va mulțumesc pentru ca a-ți răspuns la intrebare.

Răspuns utilizator avertizat