| Adinutzzaa a întrebat:

Bună seara! Aveți idee din ce cauză nu se mai găsește rigevidon? Și dacă sunt șanse să se mai găsească în farmacii?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca l-au retras dupa piata, fiindca sunt controverse ca produce chisturi si tumori ovariene si uterine dupa folosinta lui.

| Adinutzzaa explică (pentru Violleta2022):

O perioadă nu s-a mai găsit nici Microgynon și acum a reapărut.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu folositi prezervativul?
Este foarte ieftin, se gaseste peste tot si nu are efecte negative, nu produce nici modificari hormonale grave, asa cum fac aceste droguri cu hormoni, care pot declansa chisturi, fibroame si tumori, in corpul femeii.

| TheGentleman a răspuns (pentru Violleta2022):

Din păcate, prezervativul nu e chiar ieftin, costă între 38 și 98 de lei și pot sări de suta de lei. Un pas important ar fi înființarea de tonomate stradale cu produse de contracepție și igienă intimă, precum și a cabinetelor de planificare familială (multe închise sau nefuncționale din lipsă de fonduri

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheGentleman):

Un prezervativ costa 2.50 lei, uite aici:

https://www.emag.ro/prezervative/pret,intre-0-si-50/c

Sunt si mai scumpe dar nu conteaza, ca toate fac acelasi lucru si nu ai nevoie de branduri pompoase, ca s aplatetsi 5 lei pe el, cand unica conditie este sa il cumpei cu masura corecta pentru penisul baiatului, ca sa nu alunece dupa penis sau sa fie prea larg, infasurandus-e pe penis in impul sxului, ca se intind ela maxim si pocneste.

| Adinutzzaa explică (pentru Violleta2022):

Dar cine a adus în discuție faptul ca nu folosesc prezervativ? Nu imi administrez anticoncepționale pentru a preveni o sarcină, ci pentru ca mi le-a recomandat endocrinoloaga din cauza dureri și abundentei fluxului. Mi-au fost prescrise de către un medic specialist, nu le iau de capul meu și pe baza unor analize hormonale specifice. Eu sunt adepta contraceptivelor orale pentru ca mie îmi fac foarte bine, le iau de aproape 3 ani de zile și nu am nicio problemă din punct de vedere hormonal, nici noduli la sâni. Așa ca dacă sunt administrate în urma unor analize hormonale, nu fac niciun rău. happy

| Adinutzzaa explică (pentru Violleta2022):

Nu e chiar așa ca nu trebuie branduri pompoase, sunt multe prezervative de la care te poți irita din cauza ca au diferiți excipienti. Și nu cred ca cineva chiar își dorește să ia de la un brand no name, știind ca Durex spre exemplu chiar dacă este mai scump, este mult mai folosit și nu s-au raportat foarte multe iritații din cauza lui. Preferi să dai 38 lei în loc de 5 lei dacă este în pericol sănătatea ta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Iritaiile nu apar dela prezervative, ci de la lipsa lubrefierii sau de la folosirea unor lubrefianti lichizi, care se aplica peste prezervaiv, dar cand il cumperi prezervativul nu contine nimic la exterior, deci nu ai cum s ate iriti.
Dupa cum am spus, nu are importanta marca prezervativului, ca platesti mai mult la durex, dar isi fac datoria si cele fara marca pompoasa, fiind la fel de bune si utile cu conditia sa fii constient de masura penisului si sa cumperi numai masura potrivita pentru pensiul barbatului, adica sa stea perfect strans pe penis, fara sa faca cute sau pliuri, fiindca doar atunci se rupe.