| AlexAL275 a întrebat:

Am comandat miercuri un ceas de pe amazon.fr care ar trebui să vină luni. Plata se face printr-un cont bancar. Ea se face atunci când comanzi produsul sau atunci după câteva zile de când l-ai primit? Nu am mai comandat de pe amazon și de obicei plata pe care o făceam era făcută prin ramburs. Eu sunt din Caracal, jud. Olt și am înțeles de la un prieten că s-ar putea coletul să ajungă la Slatina. Livrarea este făcută de către cei de la Deutsche Post DHL, posibil să vină cargus la mine. Plata îmi arată că a fost făcută prin debit direct. Sper sa nu fie o problemă. Atunci când l-am comandat nu mi-am dat seama că banca mi-a mai oprit o mică sumă din aceea pentru colet, după care maică-mea s-a mai dus pentru a mai pune câțiva euro pe card și a o completa iar. Ce părere aveți?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pe amazon nu se fac comenzi, se cumpara direct si plata se face la incheierea cumpararii.
Neplatind, inseamna ca nu ai completata tranzactia de cumparare si nu ti se poate trimite produsul.
La site-urile internationale NU exista plata ramburs, asta este doar un sistem de plata local, doar pentru Romania, iar amazon si ebay nu il folosesc.
Apoi DHL-ul este unul din cele mai scumpe companii de tarnsport din lume. Daca l-ai selectat, atunci trebuie sa platesti de vrei 5 ori cat face ceasul ala, ca-i extrem de scump.
Daca ai dat contul bancar sau credit cardul, atunci iei iti iau banii direct din cont, asta inseamna "direct debit".
Cat priveste livrarea, trebuie sa iei in calcul ca sunt 5-7 zile lucratoare, asta exclude sambata si duminica.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Am comandat un ceas de 195 de euro și mi-a scris că livrarea este de 5 euro, cea standard. Nu eu am selectat să-mi fie expediat de DHL.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

La banii astia, isi permit ei sa plateasca livrarea. Oricum, este un ceas, adica sub 100 grame.

| AlexAL275 explică (pentru Violleta2022):

Plata se va face după ce primesc ceasul, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexAL275):

Plata se face la momentul cumpararii, altfel produsul nu pleaca din magazia lor, daca nu-i achitat.
NU exista plata ramburs la trazactiile internationale!
Banii ti-au fost deja trasi din card, dupa cum spuneai ca mama ta a trebuit sa mai depuna ceva bani in cont.

| Lucian4 a răspuns:

Ce parere?! Ai platit online, plata online este instant (dupa ce ai introdus datele cardului si ai confirmat) va veni produsul acasa sapt viitoare luni, marti. Te anunta pe email situatia coletului. Daca ai acces pe website la Online banking al bancii tale verifica platile facute de tine, dupa 24 h de la plata (nu afiseaza imediat)