| Yasmin875 a întrebat:

În fiecare zi cheltuiesc foarte mulți bani. Îmi cumpăr prea multe haine,produse cosmetice,mancare, bijuterii etc.Cum să fiu mai economa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa inveti cum sa nu cheltui excesiv si sa economisesti, procedeaza cum am facut si eu pe vremuri:
Cand am primit banii la salar, le-am dat la unui din colegi, cunoscut de toti ca bun gospodar si om de incredera. Am stabilit impreuna care sunt cheltuielile lunare obligatorii si cati bani de buzunar sa cheltuiesc maxim intr-o saptamana.
Am invatat repede sa platesc intai cheltuielile obligatorii (chirie, facturi, rate), iar cand am aratat facturile platite am primit in mana si transa saptamanala de bani de buzunar. Si atat!
A treia zi, banii mei de buzunar au fost cheltuiti integral, dar, conform intelegerii, n-am mai primit nimic pana saptamana urmatoare. Nici bani de mancare nu-mi au ramas! Abia am asteptat sa treaca cele 4 zile sa primesc urmatoarea transa.
Inaine sa primesc urmatoarea transa de bani, conform intelegerii a trebuit sa arat colegului la ce am cheltuit banii primiti saptamana anterioara. Cand am analizat lista impreuna, reiesea risipa ce am facut: era dublul sumei de care aveam nevoie pentru "supravietuirea celor 4 zile de "infometare". sad

In 3 luni am invatat sa-mi organizez cheltuielile economic. Nu am mai facut "cinste" la toti "prietenii" care stateau la pomana, nu mi-am cumparat lucruri nefolositoare, nu am facut cadouri la toate "prietenele" si "prieteni".

Dupa trei luni am facut bilantul si... SURPRIZA MAXIMA: colegul a economisit mai mult decat salarul meu pe o luna si jumatate!
Asa am invatat sa-mi organizez cheltuielile, destept.
Peste trei ani,-am insurat, iar din banii adunati am cumparat majoritatea mobilierului pentru noua noastra locuinta!

Invatand cum sa te gospodaresti din bani putini, poti face economii insemnate, in cativa ani sa-ti cumperi chiar propria casa, fara efort si fara risc! De ce sa platesti dobanda tripla pentru credit bancar, daca poti cumpara cu aelasi bani chiar si trei case in 20 ani? Si nu esti expus nici sa pierzi totul, in caz ca ramai fara locul de munca...

| Yasmin875 explică (pentru Bula):

Eu nu vreau să-mi cumpăr o casa.Am deja 5 apartamente.Parintii mei sunt foarte bogați.Am 3 case in care nu sta nimeni dar nu vreau să le închiriez.Chiriasii strica lucrurile din casă. Acum 2 ani a stat o fata de 20 de ani intr-un apartament de-al meu și au mucegăit pereții.Trebuia să chem pe cineva să-i zugrăvească.sad

| suntserios a răspuns (pentru Yasmin875):

Vai pisi are 5 apartamente si a tinut neaparat sa ne zica si noua... si ca sa fim siguri ca pisi are bani se mai si plange de asta

| relian a răspuns (pentru Yasmin875):

Ai 17 ani si ai 9 apt ne lasi cu povestile astea laughing

| Bula a răspuns (pentru Yasmin875):

Tu ai nevoie de un manager pentru gospodarirea desteapta ale banilor.
Daca-ti lasi banii in grija mea, te invat cum sa procedezi.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o vizita in Tibet la buddisti si invata sa nu mai vrei nimic

| sir sanjei a răspuns:

Dar de ce sa fii mai economa in loc sa incerci sa faci rost de cat mai multi bani ca ulterior sa ii cheltui pe ce iti place?

| Yonutz_Nick_1987 a răspuns:

Cumpără doar strictul necesar, adică dacă ai deja un ruj acasă dar ai văzut în magazin o super oferta tentanta adică o reducere de preț nu il cumpăra doar pentru că este ieftin este o cheltuială inutilă!