| Costelus710 a întrebat:

am o nelămurire. Daca am comandat mai multe produse de pe Alliexpres (niciunul nu trece de 10$), de le magazine diferite și în comenzi diferite. Pe același nume și adresa
Vor fi aplicate taxele vamale? Adică sunt comenzi diferite.
Se aplica taxele in cazul ăsta?

Dau funda! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu se aplica nimic. Oficial se aplica de la 10 EUR in sus. Neoficial, cum ai noroc.winking

| Costelus710 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ăă, cum adică,, după cum ai noroc "? laughing?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Costelus710):

Ai de lucru cu angajatii statului, breh. Daca au chef de munca, te taxeaza. Daca nu, ai noroc si scapi. Recomand sa te duci sa iti iei coletul la sfirsitul programului. happy

| Costelus710 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai de unde sa le iau? Că gen, eu ce-am mai comandat mi-a venit acasă prin poștă ( sunt din Bacău)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Costelus710):

Daca iti vin acasa, sanatate. Nu ai ce plati in plus. Daca e valoare mai mare sau nu neaparat, dar le redirecteaza la Vama, te duci si iei de la Vama. Asta nu inseamna ca daca le iei de la vama ai de platit musai in plus. De exemplu am primit prin posta telefon de 100 EUR, fara sa platesc TVA in plus - desi ar fi trebuit, dar m-au pus pe drumuri pana la oficiul postal vamal pentru un desfacator de sticle pe care am dat vreo 32 de centi!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Nu vei plati nimic in plus daca nu depasesti 10 EU pe colet.

| aditimus a răspuns:

Salut,
Nu se vor aplica taxe daca nu depaseste 20-25 de dolari pe colet.