| catalin542000 a întrebat:

As dori sa dau comanda din Marea Britanie de 5 procesoare.

Si as dori sa imi trimita respectivul prin firma DHL.

Acum respectivul mi-a zis ca transportul cu express este gratuit fara taxa vamala si ca taxa vamala ar fi 7% din valoarea totala a comenzii.
Comanda mea fiind de 1000 dolari, ar veni un cost de 70 dolari vama.

Intrebarea mea este, intr-adevar asta este taxa vamala, asa se face, intr-adevar 7% din valoarea totala al bunurilor?

Si ce mai vreau sa va intreb... Taxa vamala cum o platesc, la sediu cand ajunge comanda la mine sau trebuie sa ii dau banii respectivului cu placile si el ii da transportatorului DHL?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

UK a semnat un acord cu UE privind libera circulatie a marfurilor. E stil canadian UK exporta marfa in UE in valoare de 8 miliarde de lire sterline pe an gratuit in UE, deci nu ar trebui sa platesti taxa vamala. Nici romanii care aduc masini din UK cu volan pe dreapta nu platesc taxe vamale cand le inscrie in Bulgaria apoi le baga in RO gratuit pentru ca au nr de inmatriculare UE.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie mare! In Marea Britanie sunt multi cetateni de "alte etnii" care sunt pusi pe dat tepe. Eu puteam s-o patesc daca nu eram atent. I-ati dintr-un magazin! Mai bine din China decat de la o persoana fizica din Marea Britanie.
"La 31 decembrie 2020, s-a încheiat perioada de tranziție pentru retragerea Regatului Unit din UE. Aceasta înseamnă că, în prezent, Regatul Unit este în mod oficial o țară terță și că legislația UE nu i se mai aplică.
În scopuri vamale, Regatul Unit este tratat ca orice altă țară din afara UE începând cu 1 ianuarie 2021. Mai exact, în prezent comerțul dintre Regatul Unit și UE face obiectul procedurilor și formalităților vamale.
Cu toate acestea, în conformitate cu Protocolul convenit privind Irlanda și Irlanda de Nord, normele și procedurile vamale ale UE continuă, în general, să se aplice mărfurilor care intră și ies din Irlanda de Nord." Concluzia? Vei plati si TVA 19% si taxe vamale (nu stiu cat sunt la noi pentru procesoare!). Uite aici: https://madalinliviu.ro/......nt-page-4/

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai cod fiscal, poți plăti la vamă, dacă nu (sau dacă doar ești comod și nu vrei să pierzi vremea) - plătești la DHL, dar o să-ți ia un comision nesimțit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai trimitere vamuibila, sa nu care cumva sa faci timpenia sa alegi mizerabilii aia de la DHL Romania! Zi-i sa trimita prin posta pachet cu valoare asigurata sau prin TNT/FedEX. DHL sunt niste cretini! O sa iti blestemi zilele, crede-ma.