| Ooooookkkpappa78 a întrebat:

Bunaaa, am nevoie de ajutor! Am 12 ani și vreau un iPhone xr (va rog sa nu spuneți ca sunt prea mica pentru un telefon ca acesta și ca îmi storc parintii de bani de acum deoarece nu vreau sa le cer lor o suma mare în fiecare zi, poate 5-10-15 lei) ma rog, telefonul costa 2400 de lei și as vrea sa-i strâng pana în luna ianuarie, eu când îmi mai scot alocația de pe card, ce îmi rămâne pun în pusculita dar nu este foarte mult... dați-mi niste sfaturi va rog frumos. Cum am spus...pana în luna ianuarie as vrea sa strâng măcar 2000 de lei.

24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai sa reusesti. Chiar daca ai reusi, nu vor vrea parintii sa il cumperi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prostii astea sunt mofturi de copii cu bani, esti om de afaceri sau de ce ai vrea telefon de 2400 lei? Gîndeste te ca ti l fură la scoală sau in autobuz, nu merita sa dai banii pe asa ceva, mai bine cu suma asta de 2400 i ati altceva de exemplu un calculator bun ca o sa vina vremea sa faci scoala online, telefonul nu este o urgentă, si pretul este enorm 2400, iar ce a zis utilizatorul Dorinel sa i ti cumperi de pe Flip.ro mai ieftin alea sunt second handuri si nu merita sa dai pe un lucru lovit sau zgîriat 1500. Dar nici 2400 pe un iphone nou care anul viitor se va demoda ca apar alte modele si o sa vrei altceva.

| mihai69 a răspuns:

Da' ce știe să facă telefonul ăla și un Motorola, Huawei sau alte marci de 5 ori mai ieftine nu reușesc?!?

| LostForForever a răspuns (pentru mihai69):

Îți spun eu ce știe sa facă telefonul ăla

Îl face pe el fericit cu adevărat telefonul ăla exactă telefonul ăla.

| johnnny123 a răspuns:

Sunt o grămadă de oameni care au salariu și tot nu reușesc să strângă 2000 de lei în două luni, iar tu vrei să-i strângi la 12 ani.

| Ooooookkkpappa78 explică (pentru johnnny123):

Nu cred ca exista persoane cu un loc de munca bun care sa nu reușească sa strângă 2000 de lei

| johnnny123 a răspuns (pentru Ooooookkkpappa78):

Ai 12 ani, deci este complet irelevant ce "crezi" tu despre piața muncii și despre cum funcționează lumea reală. Pentru că nu ai avut niciun contact cu ele.

În lumea reală, chiar și unui om care are salariu de 4000 de lei îi poate fi greu să pună deoparte 1000 de lei pe lună dacă are multe cheltuieli. Ca să nu mai vorbesc despre milioanele de oameni care muncesc pe salariul minim pe economie.

| darrio2007 a răspuns (pentru johnnny123):

Fetița visează frumos!

| LostForForever a răspuns (pentru johnnny123):

Da bine înțeles ca Poate strânge bani atâta timp cât are răbdarea și își dorește cu adevărat

| Ooooookkkpappa78 explică (pentru darrio2007):

Bine o sa visez

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Este un telefon scump, iar astfel de telefon, nu-i o necesitate dacă ai anumite lipsuri. de fapt vrei să dai atâta bani pentru un Youtube, Facebook cameră și soft. El depinde de laptop, nu-i ca androidul, bagi poze, muzică etc pe un card de 64Gb, apoi scoti cardul, și dacă mai ai și un cititor de card este perfect. Poți vedea pe Tv mare video-uri, poze în mod lejer și foarte rapid.

| LostForForever a răspuns:

Strageti bănuți cu răbdare și vei reuși dacă vrei cu adevărat vei reuși dar răbdare asta trebuie S-o ai

| Ooooookkkpappa78 explică (pentru LostForForever):

In sfârșit un răspuns bun, mulțumesc.

| LostForForever a răspuns (pentru Ooooookkkpappa78):

Stai liniștit nu mai pune la inima ce spun alți strângeți bănuți tu pune-i frumos deoparte și i-ați ce-ți place tie happy

Lăsai pe ăștia se oftica pe tine ca nu au valoarea ta happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Ooooookkkpappa78):

Bineanteles ca este un raspuns bun, chiar daca nici tu nu crezi in el. Dar este raspunsul pe care ti-l doresti.

| alecsboassa a răspuns:

Daca tie iti place iph ul Xr e alegerea ta. doar ca nu este bun pentru poze. este bun un iph X sau iph Xs. dar daca tu vrei sa iti cumperi iph Xr ti l poti cumpara de pe flip este ieftin si chiar daca este second hand merge foarte bine. eu mi am cumparat un iph SE si merge destul de bine

| Ooooookkkpappa78 explică (pentru alecsboassa):

Cu cât a venit capacitatea bateriei?

| alecsboassa a răspuns (pentru Ooooookkkpappa78):

98%

| qCatalin1234 a răspuns:

Ai rabdare strange 10 lei sau 5 chiar si 1 leu, 2 pe zi si o sa strangi eu dupa 5 sau 4 luni am strans 7 milioane de la 1 leu ai mi-am lu at monitor asa cum am vrut