| strike118 a întrebat:

Anul asta planuiesc (sau planuiam) sa imi iau un PC nou deoarece vechiul nu mai face fata (unul de prin 2001, placa integrata). Deja mi-am gasit componentele pentru unul de ~ 2000 lei (nu e nici de fite-fite, doar bun pentru ce e in ziua de azi) dar mama mea e bleaga cand vine vorba de tehnologie (ea crede ca daca unitatea e in pana mea umpluta de praf PC-ul merge greu e de la virusi, nu de la starea componentelor straight face ). Avem bani sa strangem pentru tot dar ea nu vrea sa inteleaga: "Las' ca vedem noi". Strang o anumita suma de bani (de abia daca pot sa strang 200 lei) ea imi cere jumatate pe motiv ca imi da 250 luna viitoare... Daca o intreb de bani si ce facem ea incepe sa devina isterica ca multe alte femei asa ca renunt. Ea in schimb sta tot timpul pe Facebook (pe telefonul ei la care tot eu o trebuit sa ii platesc factura data trecuta) si neglijeaza prizele, trage de cabluri si de tot ca maimuta (de parca daca se rup, le platesc eu sau ramanem fara). Nu stiu, considera ca daca ea a trait in pestera eu trebuie sa traiesc la fel? Vreau sa ma orientez spre ceva in domeniul informaticii (am fost foarte atras de jocuri video si tehnologie de cand eram mic) gen dezvoltator, designer, programator sau chiar si reparator de calculatoare.
Tatal meu imi poate da niste bani (70 lei pe luna, asta ca sa ii pun deoparte) dar el oricum trebuie sa ii dea niste bani si maica-mii care se plange toata ziua. Nici macar nu ma lasa sa imi folosesc alocatia...

Am nevoie de ajutor. Nu vreau sa risc un job bun in viitor pentru nestirea asteia si nici nu vreau sa ma enervez si sa fac vreo tampenie.

Răspuns Câştigător
| Jager a răspuns:

Iti poti face o configuratie pe PC Garage si il platesti in rate.

| strike118 explică (pentru Jager):

Really? Eu credeam ca poti fie sa iei cate o componenta in rate sau o configuratie deja facuta. Eh, numai bun pan' la anul! big grin

| strike118 explică (pentru Jager):

Totusi, cum pot sa fac asta? Sunt cam nou venit pe PC Garage. tongue

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru strike118):

Cand intri pe site, iti apare in dreapta jos "SALUT, SUNTEM ONLINE" sau ceva de genul si dai acolo si vorbesti cu cineva si te va ajuta happy

| strike118 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Am observat si eu asta.

In alte stiri, treaba cu configuratia personala nu a rezolvat nimic. I-am spus ca putem sa asteptam reducerile si ca nu ma grabesc dar a maica-mea e tot "maimuta". Tot ce o zis ca o face e un laptop in Decembrie dar E ACELASI LUCRU! Un laptop e ~1500 lei iar PC-ul pe care eu l-am ales e 1700 lei (fara monitor) care ar fi mai puternic. E tot ezitanta, nu stiu ce are... A meu e batran, e pe "ultimele picioare" as putea zice, asa ca de la anul se duce cel mai probabil. Eu cu ce raman? Imi vine sa ma duc pe afara cu niste "prieteni" pana la ore tarzii ca sa ii fac in ciuda (eventual sa ii zic ca m-am drogat laughing, desi eu nu as incerca asta de-a binelea). I-am explicat ca stau atat de mult timp pe PC fiindca merge greu si am multe lucruri de facut, dar ea crede ca sunt dependent si considera ca asa am sa fac si pe ala nou. Are un prieten care are un PC mai bun si e priceput in domeniu dar nu pot sa iau legatura cu el deoarece ea ma impiedica, considera ca ii pierd timpul. Arh, imi vine sa ii crap telefonul ala...sad Ce pot sa fac?

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru strike118):

Eu zic ca pc-ul ar fi mai puternic

| strike118 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

La fel si eu. Daca iti alegi bine componentele poti sa faci unul de vreo 2 ori mai bun decat un laptop la acelasi pret...sa zicem 200 lei in plus. Singura cale acum e sa ii cer tatalui meu sa imi plateasca un PC in rate (configuratia facuta de mine) si sa il ajut si eu cu niste bani...dar faza-i sa il conving.

8 răspunsuri:
| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Eu zic sa iti strangi bani si sa nu ii mai spui mamei tale...A da,si zic sa iti iei alte componente,gen o placa de baza mai noua, niste rami, procesor, placa video, etc. Nu are rost sa iti iei unul nou happy

| strike118 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Daca ii cer bani si-ar da seama de ce. As putea sa cer de la tatal meu dar faza-i ca el plateste rate si nu are cum sa imi dea prea mult.