| AlexandraHristov a întrebat:

Cumpăraţi online sau nu? Dacă nu, care sunt motivele?

18 răspunsuri:
| MasterKing a răspuns:

Eu unul, cumpar online doar lucrurile pe care nu le pot gasi si in magazinele din oras. Online sunt unele lucruri mult mai interesante si mult mai de valoare decat cele din magazin. Poti sa stai pe scaun sa te uiti la diferite modele, si unele sunt si mult mai ieftine! si asta am patit-o pe propia piele. De atunci ma uit mai intai pe internet inainte sa ajunsg sa cumpar produsul respectiv
. E bine sa mentionez ca niciodata nu platesc cu cardul, mi se pare mult prea periculo.Prefer sa platesc in momentul in care mi se preda marfa, e mult mai bine asa ...si niciodata nu am fost inselat!

| Annitu a răspuns:

...doar dacă-i nevoie:B

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cumpar online doar carti. Livrarea este prompta si preturile sunt identice cu cele din librarii. In rest preturile altor marfuri pacalesc.

| virusake a răspuns:

Da, cumpar online. Sunt adeptul acestei forme de comert. big grin

In primul rand, nu mai regasesti in costul produsului tarifele pentru chiria platita pe spatiul de prezentare si restul angajatilor. big grin

La orice comanda e de preferat plata de tip ramburs. Platesti 10-15 lei si iei produsele de la usa. Cele prin mandat sau online cu cardul pot fii tepe. In rest, nu ai de ce sa te temi. tongue

| Onutzyk a răspuns:

Eu cumpar online doar carti sau cd`uri...
Nu as cumpara niciodata chestii fffff scumpte [teluri, laptopuri, etc], caci nu am increderewinking

funditaaa?batting eyelashes

| dعα a răspuns:

Nu pentru ca te pacalesc si e mai scump

| glamvintage a răspuns:

De vreo 4 ani de zile imi cumpar online orice, mai putin alimente.
Motive:
* preturi mai bune, sunt scoase din calcul o serie de taxe(de raft, intermediere, etc);
* economie si de timp;
* NUMAI cu plata paypal: simpla, rapida, sigura!
* nu am de carat plase, pungi;
* totusi, sunt sigure aceste cumparaturi. In caz de probleme, ceea ce mie in acesti 4 ani nu i s-a intamplat, te poti adresa chiar si politiei, mai nou;
si as putea continua!

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Da deoarece sunt mai ieftine mi-am luat iphone 4 cu 300 de lei nou in stare perfecta

| Mangoo a răspuns:

Salut! uite cam ce cred eu:

Da pentru ca:

-Sunt multe produse mai ieftine

-Poti compara mai usor piata

-Nu trebuie sa mergi prin toate magazinele

-Daca cumperi mai multe ai oferte si transport grauit.

Nu pentru ca (aici ma refer la produsele pe care le cumperi de la persoane fizice):

-pot sa iti vanda un produs care nici nu exista

-pot sa iti vanda un produs stricat, dupa care sa nu-l mai accepte inapoi

Masuri de precautie:

-nu cumpara produse de la persoane fizice neautorizate

-verifica ca pe site sa scrie datele de contact a firmei/persoanei respective

Sper ca te-am lamurit! Pa:*

-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pentru ca nu sunt de incredere

| Cezar a răspuns:

Da & Nu
In situatile cu DA, cumpar dar numai in situatile dificile si de pe situri autorizate. adica situri cu firme mari!

In cazul cu NU, nu as prea cumpara, siturile care cer cardul de paypal, fiind ca sunt mii si sute firme fantoma care iti pot goli cardul! Iar politia nu prea au cum sa ii prinda. Doar sa le stearga situl, atat tot!

| anabelisa a răspuns:

Un motiv ar fi ca n-am incredere sa comand online pentru intalnesti la tot pasul sarlatani care sa te insele

| Yoana a răspuns:

Eu nu cumpar online :-D nu imi place happy

| MeMyseIf a răspuns:

Foarte rar fac asta(doar cind imi place ceva f f f tare), fiindca nu prea am incredere in tot acest proces si apoi mai apare ceva probleme cu marimea, uneori si cu calitatea-e enervant.

| RockForever99 a răspuns:

Da.Cumpar online deoarece e mai ieftin si nu platesti decat transportul.Nu este mai scump ca la magazin.Aceasta treaba, mie una mi se pare OK.Cand iti aduce marfa, daca nu este bun ce ai comandat poti sa o trimiti inapoi.Pe cand la magazi nu intodeauna te lasa sa inapoiezi marfa.Parerea mea. Funda? Plizzz...

Bye!

| i0ana a răspuns:

Tocmai ieri am plasat o comanda online happy dar cu siguranta exista si motive pentru care ai putea sa nu alegi acest tip de shopping.Pana acum am fost multumita de produsele comandate, dar asta depinde in mare masura de seriozitatea firmei si calitatea produselor pe care ei le comercializeaza, deci personal nu recomand daca nu ai auzit de la cineva sau citit intr-o revista de ex. despre site-ul respectiv. Cel mai bine ar fi ca produsele sa poata fi returnate in caz de nemultumiri iar plata sa se faca prin ramburs, la ridicarea coletului.

| andreeamiley_4722 a răspuns:

Eu una nu as cumpara online pentru ca s-ar putea ca acel om care vinde...sa zica unpret mic si apoi cand il primesti sa ai nu stiu cat cum a fost un caz la protvlaughing dar totusi esti mai sigura atunci cand cumperi de la mag

| Rachel_8278 a răspuns:

Am cumparat de la emag.ro, pendulum.ro si miniprix.ro, n-am avut surprize neplacute, magazine de incredere cu livrare prompta. Recomand cumparaturile online dar sa fie facute de pe siteuri profesioniste, cu toate datele de identificare ale firmei.