| anonim9324782 a întrebat:

Daca dau o comanda de pe nike.com o sa platesc taxe vamale sau o sa am probleme la vama?

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Stai cil ca pana in 70 euro nu sare nimeni la gatul tau

apoi daca ar vrea sa se ia de tine o sa iti ceara doar TVA-ul

dar la primul colet din viata ta e posibil sa te lase in pace chiar si cu comenzi de 200 euro

trebuie sa nu para ca ii cumperi ca sa faci o afacere sa ii vinzi
adica daca nu cumperi prea multe colete intr-un an e posibil sa te lase

dar daca vad ca ai facut o gramada de colete
abia atunci te intreaba de sanatate

eu am comandat si un utilaj de 400 euro si am fost lasat in pace
dar a fost prima data in viata

alta data am comandat niste table de aluminiu care imi trebuiau neaparat si mi-au laut impozit 700 lei la niste table pe care eu dadusem 300 lei
pentru ca ei au considerat ca fac afacere si ca acele table ar costa in Romania o gramada de bani asa ca mi-au cerut

| anonim9324782 explică (pentru zilog):

Si imi vine coletul direct acasa sau trebuie sa merg eu la posta sau altundeva ca sa il ridic?(nu am mai comandat din afara tarii si nu stiu)

| zilog a răspuns (pentru anonim9324782):

Depinde cat costa
daca costa gem 200 lei vine acasa
daca costa mai mult este posibil sa te cheme la vama

| MValentin a răspuns:

Absolut niciun colet nu ar trebui sa iti ia mai mult decat iti arata pe site. Restul sunt povesti.