| balintRobert a întrebat:

Daca dau comanda de pe un site din afara de un telefon, sunt taxe vamale de platit si trebuie sa merg sa ridic coletul de la vama? Sau cum?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca telefonul vine dintr-o tara UE, il ridici, normal, de la Posta.
Daca vine din afara UE, il ridici de la vama si platesti taxe vamale pentru el.

| balintRobert explică (pentru ardnaxur1961):

Si cam cat sunt taxele vamale?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru balintRobert):

In functie de modelul de telefon, de anul fabricatiei...au aia la vama o lista, cat cartea de telefon, cu toate minunile si cu taxele vamale aferente. Iar pe avizul de la colet, nu spune ce suma ai de plata. Deschid ei coletul, in fata ta si cauta taxa in catastif.