| Bondarel99 a întrebat:

Daca vreau sa comand ceva de la eMAG sau de la Altex si platesc in euro ii primeste curierul? Sau daca merg intr-un magazin Altex cu euro?

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu
moneda Romaniei este RON nu Euro.

| Bondarel99 explică (pentru suntserios):

Ma gandeam ca niste magazine asa mari au si variante din astea...

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Iti pui euro pe un card de euro si faci plata online daca vrei neaparat.

| Bondarel99 explică (pentru suntserios):

Adica daca eu am sa zicem o bancnota de 500 euro cum procedez? Pot sa merg la ING sa o pun in contul meu si apoi sa ma duc la un magazin Altex sa cumpar ceva? Se convertesc automat in lei?

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca ai un cont de euro la ing, poti sa iti pui cei 500 euro pe card si apoi platesti cu cardul. La platile cu cardul conversia se face automat

| Bondarel99 explică (pentru suntserios):

Prea complicat sa imi mai fac si cont de euro.
Dar macar pot schimba euro la ghiseu la orice banca?

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Poti, mai putin la ing care nu fac operatiuni cu cash

| Lioana a răspuns:

Nu poti plati in euro nici la curier nici la eMag sau Altex. Platile se pot face cash in lei sau cu cardul. Daca ai card in euro banca va face conversia in lei la cursul zilei.

| flixbuster a răspuns:

1. Pe teritoriul României, încasările, plăţile, compensările, transferurile, creditările, precum şi alte tranzacţii financiare şi de capitaluri între persoanele juridice rezidente şi între acestea şi persoane fizice rezidente se realizează numai în moneda naţională (leu).

De aici:
http://www.bnr.ro/apage.aspx?pid=404&actId=89511

| Bondarel99 explică (pentru flixbuster):

Eh lasa ca daca te duci sa iti cumperi o masina si spui ca ai doar euro nu te refuza nimeni laughing

| flixbuster a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu zic sa citesti mai atent. PJ-PJ sau PJ-PF nu merge decat in lei. PF-PF nu este reglementat de acel articol.

| Bondarel99 explică (pentru flixbuster):

Nu cumperi neaparat de la PF.

| flixbuster a răspuns (pentru Bondarel99):

Bine, iti doresc succes ca PF la plata cu EUR pe teritoriul Romaniei daca in tranzactie este implicata o PJ (mai putin cazul ratelor bancare sau primelor de asigurare exprimate in EUR). Sa faci o poza la bonul fiscal in EUR, sa il urci pe imgur si sa ne dai si noua link-ul, sa nu murim prosti.

| Bondarel99 explică (pentru flixbuster):

Bine, dar mai intai da-mi cateva mii de euro sa cumpar o masina happy

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Niciun dealer nu o sa iti primeasca banii cash in alta valuta decat RON si nici in RON nu cred ca primesc cash pentru cumpararea unei masini

Răspuns utilizator avertizat
| EcceHomo a răspuns:

Da,dacă e şi bişnițar curierul.happy

| AnonimKjn a răspuns:

Nup, ia-o logic
Du-te in Spania si sa zicem ca vrei sa iti iei un suc, si ii dai banii romanii, gandeste-te ce scandal ar fi.

| Ruxi942 a răspuns:

Http://mallcopii.ro/ imbracaminte copii, haine copii, jucarii copii

| schnapy a răspuns:

Doar lei. Nu am auzit de niciun curier sa accepte alte monede