| adryana_6040 a întrebat:

Face cineva tratament cu Rebif (Interferon b-1a)?
Vreau sa stiu mai multe despre acest tratament.Doar de la persoanele care il face. Ce reacti adverse poate avea si pentru ce este bun.(scuze categoria)

1 răspuns:
| Ani1233 a răspuns:

Rebif este indicat în tratamentul pacienţilor cu scleroză multiplă recidivantă. Rebif trebuie administrat cu prudenţă la pacienţii cu depresii anterioare sau curente în special la acei cu antecedente de idei suicidare (vezi pct. 4.3). Depresia şi ideile suicidare apar cu frecvenţă crescută la populaţia cu scleroză multiplă şi în asociere cu administrarea interferonului. Pacienţii trataţi cu Rebif trebuie sfătuiţi să raporteze imediat medicului lor orice simptom de depresie şi/sau idei suicidare. Pacienţii cu depresie trebuie monitorizaţi cu atenţie în timpul tratamentului cu Rebif şi trataţi corespunzător. La aceşti pacienţi trebuie luată în considerare întreruperea tratamentului cu Rebif