| dariaandreea24 a întrebat:

Hello! Acum cateva zile mi-am comandat un ghiozdan de pe un site, doar ca mi-am comandat modelul de ghiozdan gresit si din pacate nu mai pot anula comanda deoarece a fost deja expediata.Intrebarile mele sunt:
1. Pot refuza comanda atunci cand vine curierul?
2. Daca da, trebuie sa platesc transportul?
3. Cum ar trebui sa-i spun curierului ca refuz coletul?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti refuza curierul, dar nu mai poti comanda vreodata de pe site-ul ala, fiindca te vor marca ca "cumparator neserios".
Ori poti accepta comanda si platii curierul, asa cum s-a stipulat pe site-ul de cumparare cu transport cu tot, dupa care poti sa revinzi ghiozdanul la prietenii tai, pe FB sau Instagram.
In ultima instanta, poti sa faci o alta comanda de alt ghiozdan pe site-ul acela.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu refuzi coletul, il primesti si fac retur pentru ca e greseala ta.

| CIaudiu a răspuns:

Da, poti. Cand te suna ii spui ca nu doresti sa ridici coletul pentru ca l-ai comandat din greseala. Nu vei plati nimic iar curierul te va intelege. Nu-ti va spune nimic iesit din comun doar pentru ca ai refuzat.
Sau poti sa nu raspunzi la telefon cand te suna, dar asta nu recomand caci te va suna si a doua zi si e pacat de el sa-l pui la drum spre tine 2 zile.

| dariaandreea24 explică (pentru CIaudiu):

Ideea e ca le am explicat situatia si celor de la firma de curierat si celor de la site, au spus ca pot sa refuz coletul de la curier ca dupa aia coletul va fi retrimis inapoi la expeditor(adica cei de la site). dar acum ma gandesc ca poate curierul in acea zi va fi nervos/suparat si nu va intelege situatia

| CIaudiu a răspuns (pentru dariaandreea24):

Nu exista asa ceva. E obligat sa te asculte si nici nu ar avea un motiv pentru care sa te oblige sa-l ridici.

| BabaOarba a răspuns:

Cel mai bine este sa nu refuzi coletul, daca doresti sa mai comanzi de pe acel site. Primesti coletul, il returnezi, vei recupera suma de bani exceptand transportul, si iti cumperi alt ghiozdan.

Va dura pana primesti banii in urma returului, in general site-urile returneaza banii cam la 30 de zile.

| dmz123 a răspuns:

Da poti refuza primirea coletului. Pur si simplu ii spui curierului cand te suna ca nu mai doresti comanda. Nu trebuie sa platesti nimic.

| dariaandreea24 explică (pentru dmz123):

Am sunat si la nr de asistenta de pe site ul respectiv si la firma de curierat, le am explicat situatia, au zis ca pot refuza coletul. ideea e ca sunt putin stresata ca poate curierul respectiv va fi suparat/nervos si nu va intelege situatia daca o sa i-o explic at cand imi va aduce coletul

| David1126 a răspuns:

Doar spui când te suna curierul sa ii dea retur, iar când faci a doua comanda de pe site cu gheozdanul ales de tine faci pe alt nume și nr de tel. Gen un părinte