| Sonia822 a întrebat:

In ce market gasesc sos special pentru creveti? Mentionez ca am mancat la mare anul asta creveti cu un sos roz, opac, cu consistenta maionezei, adica gros, se lua cu lingurita. Am cautat peste tot si n-am gasit si nici nu stiu cum se numeste sau sub ce brand- uri se vinde asa ceva.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai mie imi place clasicul maioneza, usturoi, unt, sare/piper, zahar si otet de orez (pe care il iau tot de la raionul ala laughing ) si se mai pune si ketchup parca, dar nu imi place cu el. Dar asta... asa cand mai mancam separat. A, si sosul tartar. Deci e moarte ala.

In rest eu faceam tot una in tigaie, cu vin, unt, paste etc. Dar asta nu este separat big grin

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incearca la Auchan, Selgros Kaufland. Au cel putin un raion dedicat mancarurilor asiatice. Poti sa gasesti acolo cam ce sosuri vrei tu (necunoscute). Cel putin in Auchan am gasit personal.

| Sonia822 explică (pentru DoarBogdan):

Am fost la cateva si n-am gasit, si mi-e lene sa mai umblu. Crevetii i-am luat si ma gandeam ca stie cineva unde sa ma trimita direct, sau sa-mi recomande un brand

| DoarBogdan a răspuns (pentru Sonia822):

Brand, din pacate nu stiu. Am luat de cateva ori de la Auchan dar doar sa vad cum e. Imi place sa imi fac singur acasa sosul pentru creveti, parca e mai bun.
Plus ca, cei de la restaurantul de unde ai mancat... sigur nu l-au cumparat gata facut.

Poti sa comanzi si de pe net big grin

In orice caz, iti doresc pofta buna cand o sa fie.

| Sonia822 explică (pentru DoarBogdan):

Parea gata facut, sigur era d-ala la borcan, nu iese de mana omului asa ceva laughing Da-mi reteta ta de sos

| DoarBogdan a răspuns (pentru Sonia822):

Pai mie imi place clasicul maioneza, usturoi, unt, sare/piper, zahar si otet de orez (pe care il iau tot de la raionul ala laughing ) si se mai pune si ketchup parca, dar nu imi place cu el. Dar asta... asa cand mai mancam separat. A, si sosul tartar. Deci e moarte ala.

In rest eu faceam tot una in tigaie, cu vin, unt, paste etc. Dar asta nu este separat big grin

| RoCkKiD a răspuns:

E probabil ceva varianta e sos cocktail, cam ala e serveste la creveti.

Toate variantele incep cu ketchup, reteta clasica e cu ketchup, hrean, sos worchestesire, lamaie si tabascos sau ceva sos iute.
Exista si alte variante cu ketchup, maioneza, sos worchestersire si tabascos.

Din ce povestesti tu e ceva combinatie de maioneza cu ketchup plus mai ceva. O sa trebuiasca sa iti amintesti ca nu cred ca o sa gasesti ceva identic in comert.

| Sonia822 explică (pentru RoCkKiD):

Mai exact era ca ala care se serveste la Chopstix tongue

| RoCkKiD a răspuns (pentru Sonia822):

Atnunci scrie-le pe FB sa ii intrebi de unde isi iau sosul si ai rezolvat-o usor. Cine stie de unde il iau.

| BecSpart a răspuns:

Sigur o să gasesti într-un market cu sosuri speciale pentru creveti?

| Sonia822 explică (pentru BecSpart):

Ma crezi ca ieri am stau 30 min doar in Auchan scotocind in 6 locuri?