| Anonimul151 a întrebat:

Nu știu cum se procedează în această situație, dar cu siguranța mai sunt persoane care vând pe vinted.

Acum ceva timp am comandat ceva de pe aliexpress, a ajuns produsul... Dar s-a dovedit a nu fi pe placul meu. În poze se vedea ceva iar în realitate este cu totul altceva. Dar același produs, deci nu am putut cere banii înapoi. Am zis ca o sa îl pun de vânzare, dar nu l-am pus pana astăzi.

Am tot auzit în ultimul timp de vinted. Că se pot vinde haine etc. Și m-am hotărât sa îmi instalez aplicația, și sa pun anunțul cu produsul respectiv. Iar problema dacă o pot numi așa este ca cineva a și comandat acel produs. Și îmi apare ca trebuie sa îl trimit în Polonia cu Cargus.

Nu înțeleg prea multe și nu știu cum sa procedez... Nu ma așteptăm să fie cumpărat la o ora distanța de când an postat anunțul. Ce ar trebui să fac? Dacă transportul costa mai mult decât produsul? Eu trebuie sa plătesc transportul sau clientul?

Pot anula comanda clientului de ex? Astfel încât să nu îl mai vând?

Nu știu cum sa procedez și de aceea întreb. Mă și panicheaz într un fel pentru că e prima data când am postat pe aplicația asta și la o ora distanța am și vândut practic acel produs...

Ce ar trebui să fac?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Spun ei ca platforma este conectata cu polonia!

https://www.vinted.ro/help/234-metode-de-expediere

nu platesti tu curierul ci cel care a comandat!

nu ai de ce sa iti faci griji, insa pentru nelamuriri poti contacta stafful https://www.vinted.ro/help

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Da, am citit și eu ghidul acesta dar nu știu... Am văzut că dacă nu îl primește în anumite zile se anulează automat comanda... Și nu vreau să rămân si fără bani și fără produs.

Plus că nu știu cum fac cu trimiterea... Imi apare sa îl trimit prin Cargus, doar printez awb ul și atât? Și după îl predau la curier?

Am vorbit și cu cumpărătorul și a zis ca a plătit el livrarea. Deci, asta știu...

Dar, dacă de ex anulez comanda din diferite cauze, va primi cumpărătorul banii pe livrare înapoi?

Sincer să fiu am pus doar așa la "mișto" anunțul. Nu credeam că se poate vinde atât de repede... Dar se pare ca m-am înșelat și m-a luat cam prin nepregătite ( în legătură că nu știu prea multe info în legătură cu aplicația), dar și prin surprindere. Adică am pus anunțul și nici peste o ora deja am primit comanda...

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Până la urmă am anulat comanda. Pentru că "clientul" mi se părea ciudat. Și nu am vrut să risc sa rămân fără produs... Nu asta a fost motivul pentru care am anulat comanda, am selectat de acolo un motiv. Problema este că mi au blocat contul. Deși am citit în termeni și condiții si scria ca am dreptul sa anulez comanda daca nu am trimis coletul...

Acum aștept răspuns de la ei... Au și reguli ciudate platformele astea...

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, te cred
vezi ce zic ei trebuie sa iti dea un raspuns
nu stiu exact daca poti sterge o comanda, dar daca zici ca nu contravine regulilor lor...
poti lua legatura cu stafful lor

| alina2k18 a răspuns (pentru Anonimul151):

Sigur nu e era client din ala de foloseste google translate si iti trimite linkuri cum ca a facut plata si sa confirmi unde iti da el link?

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Am făcut și contestație cu privire la decizia lor dar cică rămâne la fel. Așa mi-a zis un operator pe chat. Dar chestia este că nu înțeleg motivul. Pentru că e un text lung, în care explică posibilele cauze ale închiderii contului și da mai multe exemple. Dar eu nu am făcut nimic din toate alea... Nu spun exact motivul.

Le am mai scris... Acum mai aștept răspunsuri de la ei. Dacă nu le solicit sa îmi șteargă contului. Și după un timp îl refac.

| Anonimul151 explică (pentru alina2k18):

Nu... Nu mi-a dat nici un link acel client. Iar dacă îmi dădea nu îl accesam pentru că știu că se practica fraude de genul.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Daca zici ca nu ai facut nimic in afara de faptul ca nu ai dorit sa trimiti acel colet, atunci este urat din partea lor sa inchida contul.
insa nu cumva clientul acolo trimite bani catre platforma si platforma ii retine prin sistem escrow? nu stiu exact cum e la ei, stiu ca se poate si ramburs, dar daca totusi cineva plateste inainte?
am vrut sa imi fac si eu cont la ei, dar din ce imi zici nu merita!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Da exact așa se procedează. Clientul plătește coletul și livrarea înainte. Dar dacă din diferite motive ori clientul, ori expeditorul anulează comanda, automat primește rambursarea înapoi. Atât de pe produs cât și de pe livrare. Deci...

Da, este foarte urat din partea lor. Acum ma pun sa le trimit o poza cu un bilețel scris de mana cu numele de utilizator și data de astăzi. Poza sa fie cu bilețelul lângă produsul pe care îl aveam spre vânzare. Dar și dacă fac asta nu îmi deblochează contul.

Tot îmi zic ca rămânem la aceeași decizie. Motivul este pus de către un robot ( sistem ), deci nu este verificat cel mai probabil de un om. Sistemul acela blochează conturile automat. Din ce am înțeles dar nu știu dacă asta e motivul real îmi spun ca nu am voie sa am mai multe conturi pe platforma lor.

Dar eu nici măcar nu am. Mai ales cu același nr de tel și adresa de e-mail. Cu alte adrese de email poate ca da, dar am dreptul sa am câte conturi vreau...

Ramburs nu cred ca se poate.

Și eu mi am făcut pentru a cumpăra și vinde niște lucruri. Dar... m-a dezamăgit...

Aș vrea să șteargă contul dar... nu pot decât peste 7 luni. Așa zic ei.