| Kevinn2000 a întrebat:

Salut.
Cum se face afacerea asta cu comandantul produselor de pe Aliexpress / Alibaba sau alte siteuri, având în vedere transportul? Din câte am înțeles e mai ok să pui ce produse dorești la vânzare, iar tu, comanzi produsul dorit de clientul tău, cu adresa lui. Clientului practic o să îi ajungă comanda în 2-6 săptămâni, cam acesta cred că este intervalul de timp de pe Aliexpress de exemplu.
Așa fac toți oamenii care se ocupă cu așa ceva? Le spun clienților că ajunge coletul într-o lună spre exemplu, iar clientul acceptă în general?
Și dacă este așa, când primesc banii de la client? Și de chestia asta sunt curios. Pot lua țeapă cumva?

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu preau stiu ce sa zic vere. Daca te apuci si vrei sa o faci legal cu facturi n *** stai departe de electronice, pentru ca esti obligat sa dai 2 ani garantie, si daca se strica ceva si face cumparatorul caterinca tu esti obligat sa te tiganesti cu cei din China sa il schimbe/repare.

| Kevinn2000 explică (pentru Wr3nch):

Da, mai bine comand eu, iar după ce îmi ajung coletele, pun produsele la vânzare.
Așa ajunge coletul în cam 3-5 zile lucrătoare la client, presupun. Prin poștă...

| Dismally a răspuns:

Tu ai plati cuiva niste produse pe care sa le astepti 2 luni si sa fie mai scumpe decat daca le-ai lua direct de pe Alibaba ori alte site-uri de genul asta? Dropshipping-ul mergea acum cativa ani, te-ai trezit cam tarziu happy

| Kevinn2000 explică (pentru Dismally):

Ideea e că nu le vând cu mult mai scump. Iar în acest caz, da, aș aștepta, pentru niște produse calitative și la un preț relativ mic. Dar totuși m-am gândit mai bine, cred că fac eu comenzi, aștept colegele și după pun la vânzare produsele. Iau lucuri bune, pe care le-aș cumpăra și eu, și chiar o să-mi cumpăr și pentru mine unele dintre ele ( spre exemplu haine (( și nu numai )) ).
Eu eram curios cum fac oamenii afaceri de genul, că chiar nu prea am idee dacă chiar le spune oamenilor că durează mult până ajunge coletul, ori fac și altceva să ajungă mai repede.
Dropshipingul merge și acum, un puști de 14 ani mi-a dat curaj să mă apuc. A facut 150$ în câteva zile din vânzări ( 150 profit ) și asta chiar recent.

| Kevinn2000 explică (pentru Kevinn2000):

Aștept coletele*

| Dismally a răspuns (pentru Kevinn2000):

Daca cumperi tu produsele si incerci sa le vinzi pe urma e cu totul altceva...
In Romania nu merge, in Europa si Statele Unite sunt prea multi care fac asta.

| Kevinn2000 explică (pentru Dismally):

Merge, mulți fac chestia asta. Și unii au și propriul magazin online.
Un băiat de 14 ani a făcut profit 150$ în câteva zile. Nu știu cum procedează, dar se descurcă destul de bine puștiul.
Vrea să își facă și magazin online cu ajutorul unor tutoriale. happy

| Dismally a răspuns (pentru Kevinn2000):

Magazinul virtual e simplu de facut, trebuie sa gasesti niste produse care ar putea merge si sa le promovezi bine.

| MireP a răspuns:

Banii de la client ii primesti la livrarea produsului, dar tu trebuie sa achiti in avans pe aliexpress.

Daca el se razgandeste in alea 2-6 saptamani sau chiar dupa ce il primeste, suporti pierderea.

Legal are dreptul de retur 15 zile fara explicatii. In situatia asta ramai cu produsul pe stoc si incerci sa-l vinzi la altcineva.

| Kevinn2000 explică (pentru MireP):

Păi cei de la Aliexpress nu ia banii la livrarea comenzilor, pentru că se plătește direct cu cardul când faci comanda. laughing
Oricum, m-am gândit și mai bine fac eu comenzi, astept coletele și pun produsele la vânzare.