| oceanoflove a întrebat:

Pentru cei care comanda de pe alliexpress e adevarat ca daca comanzi de mai mult de 10 dolari cand ajunge pachetul in tara mai trebui sa platesti niste taxe in plus? Vreau un raspuns sigur.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Taxele vamale si TVA-ul se platesc numai la pachetele care depasesc suma de $ 100 dolari ( nu se plateste nimic la $10).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Teoretic, da. Practic, e posibil sa ai noroc si la chestii un pic mai scumpe sa nu te vamuiasca. Conform legislatiei, la 11 dolari ar trebui sa platesti 8 RON + TVA. 8 RON ala e taxa fixa si reprezinta contravaloarea serviciului de comisionare vamala.

| Digikey a răspuns:

Am cumparat niste tranzistori din Hong Kong au costat 15$ dar nu m-au pus la plata.S-au uitat in pachet si am plecat.