| Anonymusdasugukdtg a întrebat:

Hei. Cat de sigur e sa comanzi de pe net? Si dupa ce vine comanda, cum platesti?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de site, eu pot zice ca pana acum n-am avut nicio surpriza neplacuta, dar am si avut grija sa aleg siteuri cat mai ok.
Cu plata sunt 2 alternative, ori platesti cu cardul ori atunci cand iti ajunge coletul. Iti recomand acest training, iti explica foarte frumos tot ce trebuie sa stii despre cumparaturile online:
http://baniipenet.ro/#homequiz

| vladutcornel a răspuns:

AI două metode mari și late: ramburs, adică plătești curierului cu cash când îți vine coletul,
și prin card, adică pui datele de pe card și e plătit automat.
Pe site-urile în care am încredere, eu plătesc cu cardul, dar la cele care îmi par mai dubioase, plătesc ramburs și, eventual, cer și curierului să mă lase să mă uit ce e în cutie înainte, să fiu sigur.
Dacă e comandă din afară, nu prea ai altă soluție decât cu cardul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iei de pe un site serios e foarte sigur.

Modalitati de plata ai destule, direct prin card bancar, prin transfer bancar, ramburs depinde cum vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti comanda de pe Altex in conditii sigure. Este un site on line de renume care livreaza marfa in cinditii sigure si fara probleme.Deci,ma uit acum in site-ul Altex la un ...mouse. Aleg mousul si apoi click pe „Adauga in cos". Imi apare o caseta in care imi zice „Vezi cosul". Daca nu ai cont, trebuie sa faci unul sau poti continua fara cont. Continui fara cont si imi da o caseta in care trebuie sa completez datele personale si adresa de livrare. Gasesc mai jos modalitatea de plata:
-aleg numerar la livrare adica atuncicand soseste pachetul cu ce am comandat dau si banii. Mai jos am un buton pe care trebuie sa dau click daca vreau sa finalizez comanda. Dand click, comanda este procesata adica ei i-a la cunostinta comanda ta si te anunta prin e-mail la adresa de email pe care am bagat-o acolo. Si astept, in 3 zile lucratoare mous-ul imi vine la posta, ma duc cu buletinul si banii si platesc.Cam asta este tot.Deci ma va costa pretul mousului plus taxa postala. Altex este posibil sa nu i-a taxa postala.Asta o vei afla dupa ce completezi toate si continui cumparaturile, pana vei finaliza comanda iti va scrie undeva cat vei avea de platit taxa postala.Cam atat.

| PirvulescuCosmin a răspuns:

Pai depinde de pe ce site cumperi. Si plata se face atunci, cand iti ajunge coletul la posta sau cu, curierul rapid.

| Anonymusdasugukdtg explică (pentru PirvulescuCosmin):

Pai de pe Altex, dar nu stiu.

| PirvulescuCosmin a răspuns:

De pe altex e sigur. Poti cumpara si platesti cand iti soseste coletul prin curierat!

| WonderCC a răspuns:

Depinde de site-ul de pe care comanzi si ce anume vrei sa iti cumperi, de obicei platesti cand vine curierul eu cel putin asa facwinking daca vrei sa iti cumperi nike, adidas si apltele de pe net nu te-as sfatui decat de pe originals si alte site-uri din astea