| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca vreau sa mi iau ceva in rate cu card brd finance..cum are loc procedeul?
Adica lunar se extrag banii din card, suma fixa, dup ce le dau codul? sau ce trebuie dat?
Si daca dau o comanda in rate, nu trebuie sa platesc nimic cand imi da coletul..nu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca iei de la un magazin afiliat BRD in rate fara dobanda rata se extrage lunar din suma de care dispui. Ai doua modalitati de plata:
a. sa pui lunar o suma minima specificata de banca si la sfarsit sa depui toata suma (in ultima luna). Suma acesta specificata de banca cred ca este in jur de 10% din rata;
b.Eu fac asa: vad cat este rata lunara si rotunjesc la 1 leu. De exemplu lunar trebuie sa pun 185, 60 lei.Eu pun 186 lei si in ultima luna ma uit cat mai am de pus. Bine, eu vad asta de acasa deoarece am si internet bancking.
Atentie! Nu trebuie sa dai nici un cod (daca te referi la codul pin). Acolo scrii doar numele si prenumele asa cum este scris pe card. De exemplu: daca te cheama Popescu Ion-Gheorghe si pe card este scris doar Popescu Ion, asa scrii acolo: Popescu Ion. La cifre scrii cele 16 cifre de pe fata si la CVV scrii cele 3 cifre de pe spate. Apoi cardul trebuie sa fie inrolat 3 D Secure. Asta inseamna ca trebuie sa scrii parola de la 3D Secure. Daca o stii, o scrii pe care o stii sau, mai nou, bancile trimit un SMS cu o parola care este valabila doar la acea tranzactie. Trebuie sa vorbesti cu cineva de la banca. Cand primesti coletul ii dai buna ziua celui ce ti-l aduce si-i multumesti si gata. laughing

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De pe cardul de credit ti se iau toti banii, produsul este platit, tu trebuie doar sa platesti lunar rata... adica sa adaugi bani in contul respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ratele pentru un produs luat in rate se achita la banca lunar. Cand iei ceva in rate, banca iti achita produsul si nu mai platesti nimic la curier, insa trebuie sa depui in banca unde ai facut ratele, suma exacta.

| Catalin0486 a răspuns:

Nu iti va extrage nimeni bani de pe card pentru ca nu vor fi bani pe acel card. Contul respectiv va fi cu minus si datoria ta este sa pui bani pe el, luna de luna, pana ajungi la 0 si ti-ai achitat datoria. Da, curierul iti va da coletul fara sa-i dai nimic la schimb pentru ca inainte sa vina el vei fi contactat de banca iti vor cere niste docume nte, emit cardul si datoria pentru a plati ei produsul pentru tine.