| SmoKeToxic a întrebat:

Am comandat un cititor de card micro SD de pe AliExpress. Teoretic ar trebui sa vina acasa, nu? Adică comenzile sub 10 euro vin la posta din cartier si nu cea vamală,nu, eu știu ca asa e? Nu as vrea sa mă duc la București să iau un cititor de card care a costat aproximativ 2 lei...

Răspuns Câştigător
| Cosmin_Ivancencu_1990 a răspuns:

Daca e sub 10 euro nu platesti Taxa vamala si nici TVA deci da ar trebui sa vina la posta ta din cartier! daca e peste 10 euro platesti TVA adica 19% din pret si la fel va ajunge la posta La Vama ajung doar coletele de peste 150 euro! Sper ca te-am ajutat!

| SmoKeToxic explică (pentru Cosmin_Ivancencu_1990):

Sper sa fie așa cum spui, m-am informat mai bine si m-am gândit de 2 ori înainte să comand. Din ce am citit pe internet coletele sub 10e, ajung mai repede...

| SmoKeToxic explică (pentru Cosmin_Ivancencu_1990):

Sper sa fie ca tine. M-am informat înainte să comand. Știu ca poșta română a spus ca parchetele sub 10€ sunt trimise la posta din cartier.

6 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Eu stiu ca nu depinde valoarea ci de unde vine. Posta vamala este in mai multe orase, nu numai Bucuresti. Dar probabil ca asta iti e mai aproape. Acum, daca nu te-ai dus intr-un magazin pentru o marfa de 2 lei, mergi la Bucuresti.

| SmoKeToxic explică (pentru francut):

Pai ei au anunțat că trimit la posta din cartier coletele sub 10€, nu eu... Cât despre cititor de card cu 2 lei, in ro nu găsești, review-urile de pe AliExpress spun ca produsul e ok. Macar sa știu ca ajunge acasă ca altădată sa știu daca mai comand ceva, nu ma astept sa țină mult, dar nu se știe. Oricum aproape toate lucrurile sunt făcute în China.

| francut a răspuns (pentru SmoKeToxic):

Tu ai spus "de doi lei". Am inteles "de valoare mica".

| SmoKeToxic explică (pentru francut):

Pai da practic prețul produsului e sub 10 euro, corect?