| iulianwyy a întrebat:

Salut am comandat un laptop de pe altex, și între timp m-a sunat un angajat sa îmi zică ca nu mai e in stoc și dacă doresc sa primesc produsul expus in magazin. Nu sunt sigur dacă am făcut alegerea corectă spunând ca da. Ar trebui să refuz la livrare? nu înțeleg cum funcționează

Răspuns Câştigător
| marazx6 a răspuns:

Dacă ai acceptat să primești un produs expus în magazin în locul laptopului pe care l-ai comandat și te simți nesigur în legătură cu această alegere, poți să iei în considerare următoarele opțiuni:

1. **Refuzul la livrare:** Poți refuza livrarea și să discuți direct cu reprezentanții magazinului pentru a clarifica situația și a găsi o soluție.

2. **Contactarea magazinului:** Poți suna sau trimite un e-mail la magazin pentru a discuta cu reprezentanții lor și a obține informații suplimentare despre opțiunile disponibile. Întreabă despre stocul real și dacă există alternative sau soluții.

3. **Politica de returnare:** Verifică politica de returnare a magazinului în cazul în care decizi să refuzi livrarea. Unele magazine permit returnarea produselor într-un anumit interval de timp, iar altele pot oferi alternative, cum ar fi înlocuirea cu un alt produs sau rambursarea banilor.

Este important să comunici deschis cu magazinul pentru a găsi cea mai bună soluție în funcție de nevoile tale și de politica magazinului.

| iulianwyy explică (pentru marazx6):

Mulțumesc dar eram curios dacă cineva a mai fost în situația mea și dacă sa am încredere in produsele expuse de la altex. mai ales la laptopuri, nu pot fi sigur dacă au fost utilizate sau nu, nu îmi răspunde nimeni la e-mail

| marazx6 a răspuns (pentru iulianwyy):

Nu am fost in asemenea situație niciodată dar daca totuși nu esti sigur, caută pe alte siteuri sau du-te direct prin magazine si uitete atunci vei outea intreba lucruri despre laptop sa afli mai multe informații

| iulianwyy explică (pentru marazx6):

În cele din urmă am contactat angajatul. Politica este de 14 zile ca am citit pe site ul lor. O reducere asa de mare mi s-a părut puțin suspicioasă chiar sper să fie totul în regulă să nu trebuiască vreun retur. Și mai am o întrebare, laptopurile în magazine sunt închise total? De exemplu pe telefoane poți naviga, poți să intri să te uiți prin el. Și sunt curios dacă se poate naviga și pe laptop în magazin, fiindcă asta nu am încercat

| marazx6 a răspuns (pentru iulianwyy):

Eu sunt din Moldova poate în România sunt alte reguli! DAR aici in Moldova chiar de fața mea la aprins am navigat pe el am vazut cum funcționează! Poate depinde și de magazin! Eu zic ca probabil da

| Simpatic a răspuns (pentru marazx6):

Acuș am înţãles di și ai nevoie di ChatGpt pentru că nu înțeleji să deslușești șî singur limba română prietenul nostru drag din Basarabia.
e buna mamaliga cu harbuz?
Bol'shoy spasibo

| marazx6 a răspuns (pentru Simpatic):

Bratan hai eti

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa te stresezi din atata lucru, ca laptopurile de prezentare din magazin sunt doar aratate clientilor, nu folosite, nu sunt sigilate, dar in rest au aceeasi garantie ca orice alt produs vandut din magazin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu refuzi nimic la livrare
daca ai primit reducere vezi despre ce e vorba, poate fi in stare impecabila si atunci ai facut o afacere.
daca nu ii faci retur si aia e

| gabicoo a răspuns:

Refuză la livrare.

| KovacsB a răspuns:

Poti sa refuzi livrarea, nu se intampla nimic.