| anonim_4396 a întrebat:

Am facut zilele astea o comanda online pe mediagalaxy, mai precis 2 televizoare. Unul dintre ele este prea mare si as vrea sa-i dau retur si sa iau unul putin mai mic. Au trecut abia 3-4 zile de la livrare, deci ma incadrez in termen.
Returul vreau sa-l fac personal in magazinul fizic din apropriere, insa problema e ca am trecut azi pe acolo sa intreb cum se procedeaza (n-am facut niciodata retur, doar ce m-am documentat pe net) si mi-a zis angajatul de acolo ca nu-mi accepta retur daca am dat foliile jos de pe marginile televizorului.
Mi s-a parut ca n-avea chef de mine sau chiar e o regula? Ce pot face sa fac returul?

Si inca ceva, televizoarele au fost luate la o extra-reducere, o sa primesc inapoi integral suma platita? Daca iau unul mai mic, o sa fie diferenta de vreo 200 lei, ii primesc inapoi?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Primesti integral suma platita cand a fost cumparat. Suna la ei sau fa cerere pentru returnare de pe site daca angajatii fac figuri, curierul va veni sa il ridice si dupa ce il verifica iti trimit banii in apoi sau de lasa sa alegi altceva de valoare egala, Daca fac pe smecherii suni la ANPC si le trece.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ai dreptul la retur prin curier. Suni la ei! Sunt obligați prin lege să accepte returul! Deși sunt una și aceeași firmă cu Altex cei de la Media Galaxy sunt mai scârboși, personalul e needucat, iar marfa nu are aceeași calitate ca cea de la Altex! Plus că mai dau și țepe uneori. În magazinul fizic ai puține șanse de retur, găsesc ei nod in papură ca să te refuze!
Succes!

| kevin12 a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri!
O sa ma duc maine special cu televizorul.
N-am stiut care sunt regulile, n-am mai dat retur pana acum. Oare daca fac un pic de gura, o sa refuze iar pe motiv ca n-are foliile pe margini?
Vreau sa il returnez in magazin ca sa nu mai astept dupa curier si sa evit riscul sa deterioreze coletul ca acum toata lumea curier...

| kevin12 a răspuns:

Poate am noroc sa fie alta persoana, mai prietenoasa. Ma gandesc ca daca azi a fost baiatul flegmatic, maine o fi alta persoana, nu stiu cum au turele