| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie de niste ajutor in legatura cu pagina amazon.com. As dori sa cumpar cateva componente pentru un calculator, preturile de pe pagina respectiva fiind mai bune decat cele din Romania. Problema este ca nu sunt sigur daca trebuie sa platesc sau nu transportul, de ex.

amazon.com/gp/product/B076RCTXGX/ref=ox_sc_act_title_8? smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1

Langa pret scrie : "$544.99 + $138.69 Shipping & Import Fees Deposit to Romania"
Acelasi lucru scrie si langa alte componente, dar in carucior toate preturile sunt normale (fara pretul transportului) iar deasupra pretului scrie : "Your order qualifies for FREE Shipping"

Sper ca m-am explicat destul de bine si ca ati reusit sa intelegeti ceva pana aici rolling on the floor)

Intrebarea mea este, o sa platesc "$544.99 + $138.69 Shipping & Import Fees Deposit to Romania" sau nu voi plati niciun transport deoarece "Your order qualifies for FREE Shipping" rolling on the floor)

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu merge link-ul ala ce ai aratat tu sa pot vedea exact despre ce este vorba. Daca v anzatoru spune ca e free shipping, atunci nu ar trebuie sa mai platesti nimic.
Vorbesc sa mai platesti ceva v anzatorului, ca sigur statului RO o sa platesti vama si TVA la fomistii aia, ca asa e regula in UE a lu peste prajit.Deci orice cumperi din afara UE dupa o anume valoare trebuie sa platest taxe,vama si TVA asta di/n ce am inteles tot de pe aici.

Vanzatorului tu platesti doar ce spune el,pentru produs eventual shipping daca zice ceva de platit.

Cel mai bine e sa dai mesaj vanzatorului,deci in loc sa fi intrebat aici,intrebai pe vanzator direct,nu este nimeni in masura aici sa iti spuna cum sta treaba,vanzatoru decide. Daca vezi ceva ca nu este clar ooriunde pe netu asta,vorbeste cu cel care vinde,e cel mai bine si mai indicat,stii de ce? Pt ca orice mesaj acolo unde ai trimis va ramane,aia e ca o dovada de comunicare intre tine si vanzator,ala nu poate sa revina sa zica stai ca nu stiu ce,tu ai deja mesaju lui ce a spus.Dar nu stiu,pe ebay de ex cat si pe amazon lucrurile sunt f clare,nu exista loc de intors,aia sunt obligati sa scrie cum este shippingu,nu te lasa sa vinzi nimic fara aceste informatii.

Ok ma uitai pe amazonu lu, mamaliga prajita laughing slab website,adica e mult mai slab ca ebay,nici nu se compara cu ebay,dar in fine,tot au aceste informatii,doar ca le au ceva mai in fata.
Unia pun pretu,apoi scrie free shipping,sau altii la free shipping optiune,ceva degenu asta, dai clik si acolo spune cum sta treaba. Spune ca este free peste o anume suma, iar suma iti v a aparea cand faci checkout, adica cand platesti sau mai bijne zis inainte sa platesti, acolo o sa iti afiseze exact cat ai de plata.

Cred ca asa o fi si la tine, dar la banii aia ce spui tu 5 sute de dolari cred ca ai free,dar baga cumpara,adica du l la cos,incepe sa completezi ceti cer aia,dar nu plati,pana nu-ti arata tot adica si shipping,cred ca poti merge exact pana ca d sa apesi confirm, adica sa platesti.
De aia am zis ca e slab websitele asta amazon, ce ma aburesti frate cu rahaturi de astea, arata clar cum sta treaba de la descrierea produsului, nu ma pune sa pierd timpul, ca oricum daca vreau sa cumpar cumpar oricum.Deci pe ebay omu vede clar cand deschide pagina cu produsu cat il costa, se v ede f clar, pretu, shippingu tot, fara sa te mai duca, sa te intoarca bla bla.Ce nu imi plac mie oamenii astia si websiturile astea de 2 lei laughing ei nu vor sa afiseze shipping ca vede omu pretu mare si nici nu mai sta sa vada,dar oricum nu cumperi cand e sa platesti.
Poate ca oamenii asia se bazeaza si pe naivitatea oamenilor,asta nu face bine la amazon,adica baga lumea in ceata,da posibilitatea vanzatorului sa manevreze sa faca tot felul de rahaturi,omu se incurca, plateste si dupa vede ca a platit alt pret laughing oamenii in genrral nu prea stau sa citeasca toate rahaturile alea, asta zice la inceput free, dupa hai sa platest, stai ca nu stiu ce, cum am spus un website de rahat amazon asta.Sincer niciodata nu am cumparat de pe amazon nimic,tocmai ca ma enerveaza chestiile astea, nu ca nu m-as descurca, stiu toate chestiole astea, dar ma enerjveaza, ca in loc sa faca lucrurile mai simple aia le complica. Ebay este the best, plus de asta amazon are preturi mult mai mari comparativ cu ebay.Treb doara sa cauti.

Deci link-ul trimis de tine nu ma duce nicaeri, cred ca ceva ai pus gresit.Intreaba pe vanzator cum sta treaba.Scuze ca am scris si pe langa dar ma plictiseam si cum sa zic nu av eam cu cine vorbi laughing

| LeeSong a răspuns (pentru relian):

Scuze ca nu merge link-ul, mie imi merge perfect, teoretic trebuia sa duca la un ``Asus ROG Strix GeForce GTX 1070 Ti 8GB`` de pe amazon.com. M-am uitat si pe internet si din cate am inteles transportul ar trebui sa fie gratuit, dar ma omoara taxele vamale =)))

Deci nu imi ramane decat sa comand de pe amazon.es sau alte amazon-uri din Europa =))

Sau, am mai gasit si acest site https://www.myus.com/ro/. Din cate inteleg de pe pagina asta faci comanda, iar persoanele de pe site cumpara ce doresti de pe amazon.com iar dupa iti trimit tie coletul, sau ceva de genul, si asta ar insemna sa nu mai platesti taxele vamale, cred. O sa ma informez despre acest site sa vad daca e valabil sau nu si poate reusesc sa ajung la o concluzie.

Multumesc mult pentru ajutor :D

| relian a răspuns (pentru LeeSong):

Interesanta chestia aia ce ai trimis tu,o sa ma uit mai atent,dar in general ce vine din america este serios, lucruri originale.
Ar mai fi si o alta posibilitate, dar asta depinde de tine daca ai un amic, prieten ceva in America, iti cumpara ala ce doresti tu si cand vine in vacanta ti le aduce.Sau mai e inca o alta posibilitate,dar tot de o cunostinta ai nevoie,chiar daca nu vine acasa poate sa trimita in pachet,ieftin,fara sa caute absolut nimeni in pachet,exista aici o firma care duce colete in RO,nu e posta,e ceva nu stiu sigur cum duc ei,probabil zic ca or fi ajutoare si ei sa nu plateasca,insa ei compania asta taxeaza la greutate,eu de exemplu am trimis destule chestii in RO la rudele mele,haine orice poti trimite, doar ca face cam mult pe drum, dar ajung sigur si fara ca cineva sa deschida pachetele.
Dar cum am spus asta implica sa cunosti pe cineva aici. Oricum o sa ma uit si eu la ce ai aratat tu pare o chestie interesanta, nu am avut timp sa citesc deloc, dar o sa ma uit.

| relian a răspuns (pentru LeeSong):

M-am uitat man, e jale, pai ce ai aratat tu e posta, fedex, ups, si inca una parca mai ieftina.La 5 kg de ex cea mai ieftina te duce la 70-80$.nu stiu, parca tot metoda aia sati aduca cineva e mai buna laughing.Dar daca nu ai incotro, iti faci calcule si vezi cum iesi.
Ce nu inteleg, daca e prin posta, hai sa zicem aia Budget Economy, la 5 kg te costa 70$,asa au afisat,am facut eu o proba.Ok ea trimite la posta in RO, adica nu ai facut absolut nimic, statu RO te taxeaza, orice ajunge la o institutie a statului te va taxa, deci acolo scrie valoarea si ala esti.
Iesi mai ieftin cum ai zis trimit aia free, deci platesti doara taxe vamale.Cu ce ai aratat tu,platesti si taxe,platesti si astora laughing adica pentru ce? Orice ajunge prin posta te va taxa,asta trebuie sa ai in vedere.
Cum am spus eu,compania aia e ceva gen ajutoare,ei sigur nu platesc nimic,dar trebuie sa plateasca vaporu,pentru ca aduce in containere un vapor intreg laughing de aia nu-i controleaza nimeni,ma rog e treaba lor dar fac si ei ceva banuti,si omu e multumit ca nu da un sac de bani.
Romanii din america trimit prin comapnia asta nu-ti vine sa crezi,saltele,paturi, masini de spalat, frigidere si orice, cand am auzit numi venea sa cred.
Chestia e ca si ei te taxeaza la greutate, dar til aduce la usa acasa la tine, indiferent unde stai in RO.Astia ce zic eu taxeaza din america pana la usa ta 2$ pe kg. ceva de genul asta.Eu am trimis ti-am spus balamuc, mai ales haine, in general cam astea sunt cele mai multe colete.Am trimis si scule, bormasini puse intre haine laughing de regula la astea daca le spui is si aia banditi iti ia mai mult, dar cum am spus duc cutia sigilata la ei si asa ajunge acasa.
Dar cum am spus ai nevoie de cineva aici.Eu nu sunt cu windows, adica nu ma joc, asa ca prefer sa cumpar calc dea gata, cel putin Apple nu prea ai incotro.Sunt pe aici magazine destule care vand numai chestii de astea, au mai mereu oferte, aici mai in fiecare zi este cum ai zice black friday laughing e un alt sistem in america fata de restul lumii.Aici daca de ex aduce marfa orice,calculatoare,componente, le baga un pret.Le tine asa o vreme ceva luni de zile sa zic, dupa care aduce alta marfa, gata pretu la alea scade, vine pretu lor marii noi aduse, alea ca erau aduce de ceva luni le scade pretu.Deci poate sa fie exact aceiasi componenta, acelasi lucru, ia scazut pretu numa ca a fost pusa la vanzare acu cateva luni si ca au adus alta marfa noua laughing cam asa e in america mai la orice.Bine tu pe net mai ales ca nu cunosti, nu prea ai de unde sa s tii cum functioneaza lucrurile aici.De aia este bine daca ai pe cineva, ala se uita, astia iti trimit acasa reviste la toti, avem sale 50% off sau 70% off. laughing
Bine daca apare acum ceva acum acum si tu vrei acu acu, atunci platesti cat este pRpetu, daca vrei acu acum.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Din ce scrie acolo, produsele ce se încadrează la free shiping sunt cele pentru care alegi livrare standard (și dacă se depășește o anumită sumă - asta e clar că o îndeplinești).
Dar asta nu înseamnă că aici vei fi scutit de taxe vmale + TVA.
Ai putea scăpa și de astea dacă faci comandă pe un sAit din UE.

| Alice10291 a răspuns:

Nu prea stiu, dar de obicei transportul de pe astfel de site-uri consta in ce cumperi, si unde se livreaza?