| Silviu13s a întrebat:

Mai am o saptamana drept de retur la eMAG pentru o placa Rowenta SF7640. Ei mi-au respins deja cererea pentru ca a fost folosita doar de cateva ori si nu are defecte, dar tot vreau sa o returnez si sa iau alta placa. Credeti ca as putea sa o returnez si sa imi primesc banii daca as suna la Protectia Consumatorului? Nu as vrea sa trebuiasca sa pun anunt pe Okazii sau pe Olx.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Dacă e vorba despre termenul de 30 de zile oferit de eMag atunci răspunsul este „nu", nu poți s-o returnezi dacă ei au refuzat returul și nici la ANPC nu te poți adresa - fiind vorba despre o ofertă nereglementată de vreo lege, ci doar de un regulament al acelui vânzător. Dacă ei consideră că produsul tău nu mai îndeplinește condițiile din acel regulament, nu îl poți returna. Dar sunt sigur că ai aflat asta deja de acum doi ani...