| Pandele2k20 a întrebat:

Recent am comandat cateva produse de la PcGarage. Un birou de gaming care vine in 2 colete, un mousepad si o placuta ram. Totul ok, ieri ma suna curierul sa cobor pentru comanda, imi da coletul, observ ca imi este predat 1 singur colet,il intreb pe curier daca mai are ceva pentru mine, mi-a spus ca daca mai am ceva o sa se livreze. Mai pe seara ma uit la colete, vad ca pe cutie, scrie colete 1/4, ma uit pe site,la status comanda scrie comanda efectuata, singurul gand pe care il am este ca mi-am luat teapa, produsele erau destul de scumpe, avand o valoare de 2.000 de lei, acum nu imi dau seama ce s-a intamplat si daca toate 4 coletele trebuiau sa vina in acceasi masina de curierat, odata ce scrie 1/4 pe cutia primita. Firma de curierat este FanCourier, este clar ca este de la ei, odata ce pe cutie scrie 1/4 colete si am primit doar 1. Daca puteti sa ma ajutati cu niste idei,sa imi recuperez coletele sau banii,sunt sigur ca daca o sa ii sun o sa spuna ca nu au ce sa imi faca,totusi, o sa sun la ei, daca puteti sa ma ajutati, cu orice idee! Multumesc Frumos! O zi faina

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Daca ai platit anticipat si nu ai primit toata comanda, atunci asteapta o saptamana pana ce sosesc si restul coletelor. Daca nu au ajuns, atunci suna-i pe vanzatori.
2. Daca ai platit curierului doar coletul primit, atunci asteapta sosirea celorlalte colete si le platesti pe fiecare la primire.
3. Daca ai platit la preluare curierului INTEGRAL, atunci ai facut o mare prostie! Trebuia sa platesti doar coletul primit. Asteapta si roaga-te sa primesti si restul coletelor, iar daca ti se mai pretind bani, atunci suna la vanzator pentru clarificari!
La fel, suna-le si daca nu ai primit toata comanda intr-o saptamana.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Campion, campion, dar si la Salontanul vad ca e cam greu cu romana si logica. Citez fix de la inceputul intrebarii lui: "Recent am comandat cateva produse de la PcGarage" si ma intreb de unde naiba i-a venit ideea cu 3 magazine diferite. P.S. Stiu ca trebuia sa ii raspund lui si nu tie, dar ma ignora. Sau il ignor. Sau ne ignoram reciproc, ceva de genul.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu numai cu romana e greu, dar si cu aritmetica elementara. big grin
El si-a comandat "Un birou de gaming care vine in 2 colete" + o tastatura + o memorie.
Evident ca, mobilierul si memoria nu se expediaza impreuna, fiind de la surse diferite. Nici tastatura nu se expediaza impreuna cu memoria, ambele fiind ambalate, in fabrici diferite si cu dimensiuni fizice incompatibile.
In plus, obiectele marunte se expediaza cu orice curier, dar cele voluminoase si grele se trimit cu firme specializate, care au preturi mai mici la transporturi de gabarit si greutate mai mare.
El probabil este nedumerit din cauza ca - fara calculator - telefonul nu poate calcula asemenea logistica complexa, iar posesorul si mai putin... tongue

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inseamna ca cele 3 comenzi vin de la 3 magazine diferite. Astfel: cele doua colete ale biroului vor veni de la un magazin. Celelate de la alte doua magazine. Asa ca stai calm, vor veni! Oricum ai 14 zile sa reclami ca n-a venit comanda.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai primit coletul 1 din 4, înseamnă că mai ai fix 3 AWB-uri active - verifică pe pagina FC: https://www.fancourier.ro/awb-tracking/
Țeapă nu ai cum să iei, în cel mai rău caz faci o plângere la ANPC și se rezolvă. Ce te agiți atât?!? Nu mai trăim în Râmnicu Vâlcea anilor 2000...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Greu cu limba asta romana... comanda efectuata e din momentul in care ei iti expediaza coletele. Faptul ca nu au ajuns toate o data nu e absolut deloc nemaipomenit. Relaxeaza-te, in puii mei, parca ieri te-ai nascut si habar nu ai pe ce lume traiesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și nu ai primit tot ce ai comandat? Suna-i pe cei de la PcGarage, nu lasa lucrurile asa, măcar să-ți dea banii inapoi dacă nu livrează tot ce ai comandat