| GeorgeCosmin a întrebat:

Salut! Acum aproape doua luni am comandat ceva de pe un site, cu care sunt familiar, am mai comandat, au venit toate produsele rapid. De obicei primeam coletele prin curier (Cargus/Fan), iar pe factura îmi apărea usernameul de pe acel site. De data aceasta coletul a venit la poștă. Când am fost sa îl revendic mi s-a cerut buletinul și mi au spus ca nu au cum să mi l dea pentru ca numele și adresa de pe colet nu coincid cu cele din buletin. Adresa mea din buletin este a bunicilor, unde am stat câțiva ani, iar apoi m-am mutat (anul trecut). Usernameul este destul de evident unul care nu poate fi un nume real. Mi s-a spus că dacă nu voi veni cu un buletin cu numele de pe colet (ÎNGERUL MORȚII) nu voi putea sa îmi iau coletul și il vor trimite înapoi.

Produsul este deja plătit, înca din prima zi a comenzii. Le am arătat dovada plății, le am arătat faptul ca eu am comandat acel produs și le am arătat și mesajul pe care l am primit de la Poșta Română, cu codul coletului și totuși m au lăsat sa aștept o ora, spunându-mi continuu ca nu îmi vor da coletul cu acest nume. Pe site îmi apare că deja comanda a fost finalizată, nu mai pot lua banii înapoi. - Cei de la firmele de curierat nu au avut nimic niciodată cu faptul ca usernameul nu coincide cu numele meu real, nici nu a contat, iar pe site scrie că este nevoie de locația pentru livrare, nu de cea din buletin. Ce as putea sa fac?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Coletul se va intoarce dupa un numar de zile inapoi la vanzator.
Nu inteleg daca este un vanzator din tara (si nu vreun site chinezesc sau eu mai stiu de pe unde din Ungaria de ex.) de ce nu a trimis prin curierat ca si pana acum?
Nu inteleg de ce tu comanzi cu un pseudonim si nu cu o adresa corecta (cea din buletin) si cu numele si prenumele tau, asa cum ar fi normal!
te complici gratuit!

| GeorgeCosmin explică (pentru Simpatic):

Fix asta e problema că am dat comanda de la o firma din China? transportul dus întors va fi încă 4 luni

| Simpatic a răspuns (pentru GeorgeCosmin):

Scuze ca iti zic dar este greseala ta
Tu daca ai lucra la posta romana, ai da coletul cuiva care se prezinta Ingerul Mortii?
si eu comand din china des, dar cu numele si adresa din buletin

| lpavel a răspuns:

Ia legatura cu magazinul respectiv si spune-le ce s-a intamplat si se rezolva!