| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am dat comandă la niște chestii din Germania și am primit mesaj că e blocat coletul la vamă și că imi trebuie ceva cod Eori. Am căutat puțin pe net și aparent trebuie să imi fac unul, dar e nevoie de buletin, care mi-a expirat acum câteva zile, și trebuie să aștept vreo săptămână să il ridic pe cel nou. Până iau buletinul nou, până îmi fac cod Eori, se întârzie vreo 9-10 zile. Știe cineva cât timp am la dispoziție să trimit eori ăla? Gen, cât timp poate sta coletul la vamă până e trimis inapoi? (Coletul e trimis prin UPS)

Mulțumesc anticipat
Dau funda

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Sigur este livrat din Germania si nu este doar facturat? Nu are cum sa se opreasca in vama noi fiind in UE

| Andrei73862 a răspuns (pentru UserRo10):

Am verificat mai bine și e doar facturat. Produsele vin din UK. Ms de ajutor

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai cei din vama stiu, ia legatura cu ei

| mihai69 a răspuns:

Ce caută în vamă un colet care vine din UE?!?

| Andrei73862 a răspuns (pentru mihai69):

Adică?

| mihai69 a răspuns (pentru Andrei73862):

Ce "aducă"? De când suntem în UE, niciun colet venit din comunitate NU este vămuit.

| lucianz32 a răspuns:

Ai comandat fara tva si va trebui sa platesti tva-ul in tara.
Codul ala il obtii doar daca ai o firma.