| KenGi16 a întrebat:

Salut, TPU. Am facut la inceputul lunii ianuarie un retur la un anumit produs, banii urmand sa-mi fie restituiti in maximum 15 zile lucratoare de la data primirii coletului de catre firma respectiva. Au tot trecut zile, insa n-am primit informari pe mail despre starea returului asa ca le-am scris eu. Coletul inca nu ajunsese inapoi la ei atunci, cica doar in data de 25 ianuarie, la vreo 3 saptamani dupa, cand au si inaintat tranzactia. Le-am cerut de asemenea si dovada platii, mi-au trimis-o, dar azi ar fi termenul limita pentru a primi banii. Ar trebui sa fac o sesizare sau sa merg la banca cu dovada platii? A trecut deja mai bine de-o luna de cand am trimis inapoi coletul laughing)

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Salut, legea spune astfel:

În România, returnarea produselor este reglementată de Legea nr. 449/2003 și Ordonanța de Urgență nr. 34/2014. Aceste acte normative au fost concepute pentru a proteja drepturile consumatorilor și pentru a asigura faptul că aceștia pot returna produsele achiziționate în anumite condiții. În esență, aceste legi garantează faptul că oricine a cumpărat un produs are dreptul de a-l returna în cazul în care nu este mulțumit de calitatea acestuia sau dacă a constatat că produsul are un defect.

Conform legislației în vigoare, comerciantul este obligat să ramburseze suma plătită de cumpărător în maxim 14 zile de la data la care a fost informat despre decizia de returnare a produsului. În caz contrar, firma poate fi pasibilă de amenzi din partea Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului. Este important de remarcat faptul că rambursarea trebuie să fie făcută în întregime, fără comisioane, folosind aceleași metode de plată utilizate la achiziționare.

date luate de pe https://www.cargus.ro/blog/legea-returnarii-produselor-prevederi/

deci ar fi bine ca domnii de la care ai cumparat sa iti comunice o data exacta cand iti vor vira banii in contul bancar, este posibil conform regulilor interne ale fiecarei societati sa ti se opreasca din suma pe care ai platit-o pentru produsul/produsele la care le-ai facut retur, costul transportului!

Nu ne-ai zis despre ce societate este vorba, caci am mai auzit de unele care trag de timp inutil cand e vorba de restituirea banilor catre clienti!

referitor la ce ai intrebat, sfatul meu este:

1. mers la banca si verificat daca nu cumva au intrat banii deja, daca nu au facut inca plata si totusi pot dovedi ca pe data de 25 ianuarie a ajuns coletul la ei (desi nu am idee cum s-a produs o asa intarziere) atunci socotesti 14 zile din data de 25 ianuarie
2. trimis inca un email celor care ar trebui sa iti vireze banii
3. in lipsa banilor virati pentru returul tau, se poate lua legatura cu ANPC!

Adaug faptul ca produsul/le la care ai facut returul au fost achizitionate de la o societate comerciala inregistrata, nu de la niste escroci cum se dau multi pe olx ca sunt "firme"!
Numai punem la scocoteala faptul ca ai returnat produsele intr-o stare perfecta asa cum o impune legea, daca de exemplu fac retur la un telefon smart, dar eu si il returnez cu displayul spart, nu voi primi banii pe retur!

| KenGi16 explică (pentru Simpatic):

Va voi lasa un mesaj in privat cu numele firmei

| Simpatic a răspuns (pentru KenGi16):

Ok,am primit mesajul tau
mesajul de mai sus a fost usor modificat, am mai adaugat cate ceva la el, citeste-l te rog pe tot, va aparea pe site dupa cateva minute modificat

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intre banci diferite, transferul poate avea durata chiar de o saptamana.
Daca nu-ti sosesc banii saptamana aceasta, atunci mergi cu "dovada" la banca ta!

| Gabriela2024 a răspuns:

Buna ziua,
Ati rezolvat problema cu comanda pana la urma?
Și eu am încercat sa iau legătura telefonic insa nr este invalid.
Am solicitat returnarea produsului prin intermediul site-ului dar nu m-a contactat nimeni pana acum.
Am trimis email la adresa de pe care am primit confirmarea comenzii insa am trecut și OPC ul în corespondenta. La vreo 2 ore am primit un email de la ei prin intermediul unei alte adrese relatii247@gmail.com prin care își cer scuze și îmi solicita informații suplimentare în vederea returnării coletului și a banilor.
Le-am răspuns... acum aștept și eu sa vad ce îmi vor raspunde...
Vreau sa știu dacă a reușit cineva sa rezolva problema cu ei, în sensul de a returna produsul și a primi banii?