| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! Azi trebuie sa vina un colet de pe olx.Coletul este cu verificare, am luat un iphone 8s de 64 gb. Stiu ca am 5 minute timp sa verific, in acele 5 minute ce sa verific la el?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca Iphon-ul este la mana a doua, atunci este 100% teapa.

Curierul nu te va lasa sa-l pornesti, ci doar sa te uiti la el si sa vezi daca este acel aparat sau daca este o piatra. Dar nu te va lasa sa-l pornesti. Ai voie sa deschizi coletul; studiezi aparatul sa nu fie ipnone si nu un bolovan, vezi daca are sticla sparta sau alte defecte care nu stii de ele, si atat.
Numai dupa ce il achiti il vei putea porni. Aceasta este politica tuturor curieratelor.

Si dupa ce l-ai achitat, un iphone si nu va putea porni pentru ca toate au cont de icloud. Un iphone cumparat este unul pe viata, pentru ca nu este ca la Android sa il formatezi complet si sa il vinzi ca nou. Contul de icloud este pe viata la un iphone, si nu se poate schimba decat daca ii cumperi o placa de baza noua care nu are cont de icloud (adica nu a fost folosita niciodata).
Cine vinde iphone la mana a doua (sh) este 100% teapa. Da, tot ce vezi pe iphone sh pe olx este teapa.
Si daca este nou dar este codat in vreo retea sau in alta tara, vei plati 100 euro decodarea.
Uite aici ce inseamna serviciul "livrare cu verificare":
"NU este permisă verificarea/ proba tehnică la destinație!"
Sursa: https://www.fancourier.ro/check-on-delivery/

Sfatul meu este sa renunti la comanda, chiar daca vei parea ca un om neserios.
Videoclipul de aici spune ca se poate sterge contul de icloud de pe un iphone numai de catre cel care are contul de icloud; dar ma cam indoiesc:
https://www.youtube.com/watch?v=nIj8d-cc1jM

| Andrei73802717159 explică (pentru anonimg):

Aaa,acum m-am prina de ce unele anunturi cu iphone-uri au in descriere "nerver clocked" sau ceva de genu.Mersi!

| Andrei73802717159 explică (pentru anonimg):

Cred ca renunt la comanda...

| Andrei73802717159 explică (pentru anonimg):

Am vrut de la bun inceput sa iau un xiaomi ultima generatie sau un Samsung, acum astept sa ma sune curieru si sa refuz.

| anonimg a răspuns (pentru Andrei73802717159):

"Never locked" înseamnă că nu a fost blocat niciodată în vreo rețea.
Samsung are o calitate bună la poze și videoclipuri.
Xiaomi are o stabilitate mai bună la soft și răspunde mai repede la comenzi. Și ține și bateria mai mult.
Acum tu alegi dintre calitate și rezistență.
Eu recomand să cumperi din orașul tău pentru ca să-l și vezi, să-l și testezi, dacă aparatul nu este nou.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca maxim te lasa sa vezi ce in pachet. Nu sta curierul dupa tine sa favi teste

| PatrickTSR a răspuns:

E plus sau normal?

| ISmokeAir55 a răspuns:

Nu știu dacă poți să îl pornești, dar daca da verifica că nu are Cydia instalat(jailbrake). Din câte știu la iPhone trebuie să folosești fostul cont prima data(poate mă insel) dar știu că nu e obligatoriu. Din punct de vedere estetic uita te jos daca are scris iPhone corect. Daca e plus uita te la camera și vezi daca arata normal. Caută pe net cat de greu e telefonul și ia un cântar și cântărește l că poate e copie. Cam asta îmi vine in cap, sper sa te bucuri de telefon

| Jojoyo1 a răspuns:

Se refera la faptul că ei cel mai probabil o sa ti trimita un mail sau un mesaj in care sa ti spuna daca l ai primit.Sau dacă iti vine prin posta /direct acasa se refera ca poti sa l deschizi ca sa verifici daca se afla produsul in el