| Supremejordannike2004 a întrebat:

Cine a comandat de pe ebay?
Este sigur sa comanzi de pe ebay?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,este sigur ebay de obicei vanzatorii sunt seriosi cat si platforma in sine iti garanteaza ca primesti banii inapoi in caz ca o comanda nu este onorata, o returnezi etc

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este sigur sa comanzi, ca de nu primesti pachetul, poti sa faci plangere la ebay si ei iti returneaza banii.
Folosesc ebay-ul de peste 10 ani, atat sa vand cat si sa cumpar si niciodata nu am avut probleme sa nu primesc pachetul.
Odata am cumparat niste clipsuri pentru masina, ca sa-ti pui ochelarii pe ei si din 5 bucati, unul a fost spart. Am facut poza la cel spart si i-am trimis vanzatorului poza. Chinezul mi-a restituit imediat contravaloarea acelei piese, intrebandu-ma ce prefer: sa-mi returneze partial din bani sau sa-mi trimita inca unul.
Vezi tu, nu le convine sa le dai feedback negativ, ca le scad vanzarile, asadar, este destul de sigur sa cumperi si sa vinzi pe ebay, dar nu te astepta sa cumperi lucrurri de calitate buna, ca 80% sunt chinezarii.

| Zuzumilk26 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum poti sa vinzi pe Ebay?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Simplu: Postezi un obiect, ii faci o descriere, pui poze, pui suma dorita sa-l vinzi, sau il poti pune la auction (licitatie) si ii stabilesti timpul cat sa fie activ. Poti lasa un produs in vanzare, cateva zile, sau pana se vinde.
Nu uita: contul de ebay se poate folosii numai daca ai cont de paypal legat de el! Iar contul de paypal trebuie sa aiba contul tau bancar sau credit cardul legat, si verificat de Paypal.

Din pacate, tu nu poti detine cont de ebay si nici de Paypal, pentru ca nu ai varsta minima legala, de 18 ani!