| ilasadrian a întrebat:

Doresc sa comand ceva prin posta, dar problema este ca eu stau la camin si stiu ca trebuie sa pui o adresa, pe care sa iti trimita un aviz, si eu sunt liber doar dimineata si doresc sa ridic eu coletul de la posta! Ce ar trebui sa fac ca, coletul sa ramana la posta si sa il ridic eu?! Multumesc, !

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Poti primi la Posta la Post Restant.

Adresa ta va fi: nume si prenume, oficiul postal nr. X, post restant, localitate, cod postal.

Coletul vine la posta, la sectia de colete, iar aceasta trimite aviz la sectia de "post restant". Aici mergi si intrebi de "corespondenta post restant", o sa ii dai actul de identitate functionarei (trebuie sa ii dovedesti ca esti tu), aceasta ti-l da inapoi cu avizul. Cu avizul si cu actul de identitate mergi la colete si iti ridici coletul. Termenul in care toate acestea raman la posta este 30 de zile: 5 zile gratuit, daca depasesti platesti o taxa.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general, se pune numele tau complet si adresa completa a caminului, iar postasul vien la camin si lasa o citatie la portarul caminului.
Cu citatia respectiva (hartiuta respectiva) si buletinul, mergi la oficiul postal stipulat pe hartiuta aceea si iti ridici pachetul.

| Dolores214 a răspuns:

E simplu la posta sta coletul aproape o saptamana il poti ridica oricand.