| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa vand ceva si mi-am facut cont pe site-ul trendzone.ro. Insa nu stiu daca se percepe vreun comision si care este procedura de trimiterea obiectelor cumparatorului?

Cum trebuie sa procedez?
Nu-mi permite timpul sa ma duc sa ma intalnesc cu fel si fel de persoane doar ca sa vizioneze ceea ce vand eu. Daca le trimit prin posta, exista riscul ca cumparatorul sa mi le trimita inapoi?

Multumesc. Funda pentru cel mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| Ronnie35 a răspuns:

Poti incerca prin ramburs. E cel mai sigur. Cand cumparatorul primeste coletul, trebuie sa dea si banii, altfel, nu poate ridica coletul, iar despre bani, ii primesti prin posta. La cealalta intrebare... poti face poze la obiectele pe care le vinzi si i le poti trimite celui care vrea sa cumpere pe mess de exemplu. O zi buna!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Amilik a răspuns:

Http://trendzone.ro/ajutor/
Nu se percepe nici un comision pentru publicarea anuntului si nici pentru incheierea tranzactiei.
Exista posibilitatea ca in momentul in care trimiti prin posta sa iti fie returnat coletul pentru ca persoana care a cumparat produsul s-a razgandit si nu mai vrea sa il ridice de la posta. In acest caz tu vei fii ceea care va plati taxa de transport. Daca vrei sa fii sigura ca nu vei pati asa ceva atunci vinde produsul doar cu plata in avans. Pentru asta iti trebuie sa ai un cont la banca in care cumparatorul sa faca varsamantul. Dupa ce face varsarea banilor in cont tu ii trimiti coletul.
In momentul in care cineva vrea sa cumpere de la tine ceva te va contacta pe mail, iar tu vei stabili direct cu persoana cum sa incheiati tranzactia.

Răspuns utilizator avertizat
| Amilik a răspuns (pentru mihaab):

Daca asta este prima ta tranzactie pe acest site nu prea ai de ales: trebuie sa trimiti ramburs. In momentul in care acumulezi mai multe comentarii pozitive primite de la cumparatorii tai vei putea cere plata in avans. Pana atunci trimite coletul ramburs.