| nevermind1234 a întrebat:

Salut! Voi lăsați bacșiș curierului atunci când va aduce un colet care a fost plătit online?
Eu când plătesc ramburs mai las cate 5-10 lei, dar la comenzile plătite cu cardul nu am obicei sa dau și nu știu dacă e ok.

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de colet si de situatie. Nu e o regula sa dai bacsis. Daca coletul e destul de greut si curierul trebuie sa ti-l care pana la usa, atunci da. Ar fi frumos din partea ta sa dai si bacsis, avand in vedere ca omul s-a chinuit cu el putin.
Sau o alta situatie, atunci cand nu esti la adresa si redirectionezi curierul de la traseul lui pentru a-ti livra coletul. Si atunci ar cam trebui sa lasi loc de o "atentie" acolo.
Dar nu esti obligat/a sa procedezi asa daca nu vrei sa dai bacsis. Poti face ce vrei.
Insa eu zic ca e mai bine sa dai bacsis doar daca te gasesti in astea doua situatii. Nu e chiar frumos sa-i inveti pe ei cu @#$# mare si apoi ei sa aiba pretentia sa iti ceara ei bacsis ca jegosii.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Curierii sunt destul de bine platiti (in functie de colete si trasee).
La mine, marfa se aduce pana la poarta (cativa metrii pe jos de la masina), de obicei cu plata in ramburs, iar eu rotunjesc suma la 5-10 lei, dupa caz.

| darrio2007 a răspuns:

Nu las. Eu comand la easybox.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu.In general ideea aceasta mi se pare o prostie.As prefera ca oamenii sa fie platiti decent de catre angajator, nu mizerabil in ideea ca isi vor face/atinge oricum cifra salariului cu ajutorul bacsisului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu las nici un bacsis, in schimb ii sun din timp cand primesc notificarea prin sms ca am de primit si stabilesc sa ne intalnim in fata/spatele blocului/in parcarea spalatoriei de linga sau cea de la Carefour market care e la vreo 100 de metri distanta de blocul meu ca sa piarda cit mai putin timp cu mine.

Răspuns utilizator avertizat
| oSalamadra a răspuns:

Are salariu, i-am platit serviciul, nu am de ce sa las bacsis. Nu o sa scapam niciodata de comunismele astea daca voi continuati sa lasati bacsis, sa mergeti cu cadoul la diriginti si alte tampenii de genu. La tanti de la Mega ii lasi bacsis dupa ce iti scaneaza produsele?