| luis6156 a întrebat:

Vreau sa cumpăr un laptop de pe best buy din America, dar nu stiu cum sa fac sa nu plătesc o caruta de bani prin taxe intermediare. Am gasit doua siteuri "oferte usa" si "comenzi usa1", dar nu sunt sigur cât de reputabile sunt. Dacă cineva poate sa ma îndrume astfel încât sa nu plătesc foarte mult prin taxe sau sa-mi spună dacă acele site-uri sunt bune ar fi nemaipomenit. Laptopul este 1700$ pentru referinta. Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Comanda-l direct din China (acolo se fabrica majoritatea laptop-urilor).
Pretul de fabricatie este de 5-10 ori mai mic, respectiv si vama si TVA sunt pe masura.
Riscul de a nu-l primi sau sa -ti ajunga deteriorat este la fel.

| luis6156 explică (pentru Bula):

Poti sa mi recomanzi te rog un site? Presupun ca nu alibaba sau aliexpress laughing

| Bula a răspuns (pentru luis6156):

De ce nu? La fel nu vei avea garantie, dar pretul este mult mai mic la acelasi marfa. happy
Totusi, eu asi cauta in comertul nostru, unde poti avea si garantie, macar 2 ani, dar retul tot este mai mic decat cumparat (si transportat, vamuit etc.) din SUA.

De tensiunea de alimentare din SUA de 110V (fata de 220V de la noi) nici nu mai vorbesc...

| GabiDumitrescu a răspuns:

La noi cit este? La aia 1700 adauga cel putin 20% taxe si vezi daca mai merita sau nu. Cel mai eficient e sa discuti cu cineva care are drum pe acolo sa ti-l cumpere si sa il treaca prin vama ca si cum ar fi al lui.

| luis6156 explică (pentru GabiDumitrescu):

La noi ar fi 110 milioane... de aia am zis ca poate pot sa l gasesc mai ieftin

| Legion7X a răspuns:

Cumpara unul din Romania, lasă complicațiile lucrează inteligent.